A MÉSZ Nemzetközi Építészkongresszusnak idén is KÖZTI-s tervezésű épület adott otthont. Az idei nagyszabású szakmai eseményen az MVM Dome-ban találkoztak az építészek, ahol kollégánk Skardelli György is előadást tartott.
Hogyan kell nekünk – építészeknek, tervezőknek, várostervezőknek, művészeknek – reagálnunk a természetre, a környezetre és a változó éghajlatra? Ez a nemzetközi szimpózium az építészet természetét tárta fel, mint olyasvalamit, ami a környezetet használja és elfoglalja.
Nem is olyan régen a városokat progresszív társadalmi eszköznek tekintették, – a klímaválság prizmáján keresztül – úgy tűnik, a városi életet átértelmezzük: a közlekedés, az energiafelhasználás, a mobilitás, a zsúfoltság, a fejlődés és a népesség szempontjából is. Sokszor hallani, hogy a jövőről inkább rettegéssel, semmint várakozással beszélnek az emberek. A Covid után azonban úgy tűnik, hogy a világ megváltozik. Vannak, akik most úgy gondolják, hogy a „nemnövekedés”, a kisebb lábnyom, a kevesebb utazás és az alacsonyabb energiafelhasználás alkalmazásával jobbá alakíthatjuk a jövőt. Ez a megoldás? Vagy ez visszalépés? Ezekről is szó volt a kongresszuson, ahol a Zaha Hadid Architects vezetője, Patrick Schumacher mellett az ökoépítészet olyan ismert képviselői adtak elő, mint Ken Yeang és Boonserm Premthada. A szakmai rendezvényen beszédet tartott a német-amerikai építészkritikus, Ulf Meyer, és a konferencia kurátora, Austin Williams, a Future Cities Project vezetője is.
A kongresszus zárásaként vezető építésztervezőnk, Skardelli György tartott előadást az MVM Dome-ról. Ez a számos kortárs elemet felvonultató épületünk rugalmas használhatóságával – ahogy több építészkritikus is megjegyezte – példaként állhat a későbbi, hasonló épületek előtt is. Az ismertetést követően a résztvevőket a kollégáink több csoportban kalauzolták végig a lelátókon és a további helyiségeken.