A tervek szerint 2027 őszén adják át a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) új campusát Budapest VIII. kerületében. A Palotanegyedben, az egykori Magyar Rádió területére tervezett új egyetemi épülettel jelentősen nő a zöldfelület, megújul az Esterházy- és a Károlyi-palota, valamint az egyetemi negyed több utcája is. A megújulás a KÖZTI-Hamburg C tervezői konzorcium tervei alapján készül.
A tervezési munkát – a nyertes nemzetközi pályázat eredményeként – 2022-ben kezdte meg a Tima Zoltán és Kruppa Gábor Ybl-díjas építészek által vezetett KÖZTI-Hamburg C tervezői konzorcium.
A Palotavárosnak stratégiai és szimbolikus jelentősége van Budapesten. A történelmi Budapestnek ez az igazi központja. Nem véletlen, hogy annak idején ide álmodták a Magyar Nemzeti Múzeumot – hangzik el az index.hu-n készült összeállításban, ahol a koncepció kapcsán a tervezői konzorcium építészei is nyilatkoztak.
A Magyar Nemzeti Múzeum környékén kialakult egy egyetemi negyed. „Lényegében ez a negyed teljesedik ki. Minket az vezetett, hogy egy olyan kontextust hozzunk létre, ami illeszkedik a városi rendszerbe, az utca térhálózatba, ami ennek a negyednek a sajátossága” – mondta Tima Zoltán, a KÖZTI tervezési igazgatója, aki az Index-nek hozzátette: „Az egykori Magyar Rádió csaknem 100 évig elzárt területét végre ki lehet nyitni a kerületben lakók számára.”
„A Palotanegyedben több épület építőanyaga a tégla. Ilyen például a Pázmány Péter Egyetem főépülete, valamint az Eszterházy-palota homlokzata is téglaburkolatos” – mondta el Kruppa Gábor a Hamburg C vezető tervezője. Szerinte egy téglaépület egy semleges összekötő kapocs lehet az egyébként többféle stílusú épület között. Az építész szerint a másik fontos stíluselem: az ismétlődő árkádsor. „Egy campusnak tulajdonképpen össze kell hoznia az embereket, így mi ezeket a tereket akarjuk megteremteni” – foglalta össze Kruppa Gábor.
„A campus a kétezer éves hagyomány és a mai kor innovatív gondolkodásának ötvözete” – állította Tima Zoltán, aki hozzátette: ügyelniük kellett a tervezésnél arra is, hogy az épületegyüttes 50 év múlva se menjen ki a divatból. „A tégla nagyon sok egyetemi kampusz építőanyaga az angolszász világban és több budapesti egyetemnél is. A tégla egyfajta örökérvényűséget jelenít meg az építészetben”.
A PPKE új campusának tervei kapcsán további részletek az index.hu-n:
https://index.hu/belfold/2023/10/26/pazmany-peter-katolikus-egyetem-palotanegyed-egyetemi-negyed-lanszki-rego-epitesi-es-kozlekedesi-miniszterium/