15 ország 200 pályaműve közül összesen 71-et választott ki a nemzetközi szakemberekből álló zsűri a Közép- és Délkelet-Európa fenntartható és közösséget erősítő építészeti alkotásait díjazó SHARE Architecture Awards 2024-es versenyének következő szakaszára. A shorthlistre került pályaművek között idén öt magyar projekt szerepel, közte a mi projektünk is, amely a veszprémi Kulturális negyed környezettudatos megújítását célozta.
A neves iparági szakértőkből álló zsűri olyan szempontok alapján értékelte a pályaműveket, mint a tervezés kiválósága, a fenntarthatóság, a funkcionalitás és az innováció. A 15 tagú bizottságban szerepel többek között Manuela Gatto, a Zaha Hadid Architects, UK igazgatója, Roberto Beraldo, az olaszországi Beraldo&Marras Architetti Associati társalapítója és Kamran Afshar Naderi, az iráni KAN Artworks & Memar Magazine társalapítója.
A KÖZTI a veszprémi Kulturális negyed környezettudatos megújításával került shortlistre. A 2023-as Európa Kulturális Fővárosa projekt részeként terveink alapján Veszprém történelmi városközpontján kívül a kulturális és oktatási központja is jelentős zöldfelületi fejlesztéssel újult meg. A szecessziós színházépület meglévő és új közterületei szervesen kapcsolódnak az egyetemi campus területén belül az új mélygarázs felett kialakított közterületekhez és az egységes tájépítészeti koncepció szerint megújult zöldfelületekhez. Az egyetemi campus növényállománya – főként az értékes platánfa sor – a településkép szempontjából is meghatározó jelentőségű. A projekt fontos célja volt a Campus közel 2,5 hektáros – korábban kerítéssel elzárt – parkjának reintegrációja a város zöldfelületi rendszerébe. Veszprémben a Megyeház téren új kávézó létesült, egybeépítve a felújított támfalrendszerrel, mely mentén, illetve a nyugati oldalon részben a falsíkon kívül konzolosan építve, egy falsétány biztosítja a dombtetőn lévő műemlék templomrom megközelítését. A falsétány vonalvezetésének meghatározásánál és a kapcsolódó tartószerkezetek kialakításánál a legfőbb építészeti és tájépítészeti szempont a meglévő természetes és épített terepalakulatok (dolomit sziklafalak, illetve az ehhez kapcsolódó kő/tégla támfalak) megőrzése, valamint a kőanyag újbóli felhasználása volt. Veszprém szívében egy olyan zöld sziget jött létre, amely a különböző funkciókat betöltő kulturális szigetek által lehetőséget kínál a különböző generációk rekreációjára. Ezen túl az őshonos magyar növényfajok bemutatásával egy etnobotanikai kertet is kialakítottunk a múzeum és a tájház között. Az egyetemi campus tervezett új eleme egy 200 férőhelyes mélygarázst és közösségi teret is magában foglaló épület, míg a garázsfödémen sportpályák és más rekreációs felületek kerültek kialakításra. Az időszakos használatú pavilon többfunkciójú, flexibilis egyetemi közösségi térként a hallgatói élet gazdagítását, színesítését célzó rendezvényeknek ad otthont.
A SHARE Architecture Awards versenyére 200 pályamű érkezett, melyből 71 került be a verseny következő szakaszára. A kiválasztott művek 15 különböző európai országból származnak. Románia és Ciprus kiemelkedik a riválisok közül: előbbi 18, utóbbi 15 shortlistre került pályaművel versenyezhet a fődíjakért. Albániát 2, Bosznia-Hercegovinát 1, Bulgáriát 3, Grúziát 1, Görögországot 4, Koszovót 7, Észak-Macedóniát 3, Lengyelországot 3, a Moldovai Köztársaságot 3, Szerbiát 1, Szlovákiát 2 és Szlovéniát 3 mű képviseli.
A kiválasztott versenyzők október 8-án, Athénban mutathatják be építészeti alkotásaikat a zsűrinek a SHARE Greece 2024 rendezvényen, ahol a kategória-győztesek és az összesített győztes kihirdetésére is sor kerül.