A középkori magyar templomépítészet egyik legikonikusabb, legszebb környezetben található példája a zsámbéki Öregtemplom és a premontrei kolostor, amely 1220 körül épült. A közel 300 éves pusztulás és az elmúlt évtizedek összeségében eredménytelen beavatkozásai miatt összeomlás fenyegeti a pótolhatatlan műemléket. A folyamat megállítására és a megújításra kiírt nyílt tervpályázatot a KÖZTI pályaműve nyerte. Kelemen Bálint, projektvezető építész, műemlékvédelmi szakmérnök kollégánk a Szent István Rádiónak adott interjút, részletesen bemutatva a terveket és történelmi hátteret.
A háromhajós bazilika az 1763-as földrengéskor súlyosan megrongálódott. Möller István a magyar műemlékvédelem egyik legjelentősebb alakja 1889-ben hozzákezdett a restauráláshoz. Bár jelentős munkát végzett, de a teljes helyreállításra vonatkozó terve végül nem valósult meg. A Zsámbéki Önkormányzat az Építési és Közlekedési Minisztérium támogatásával nyílt tervpályázatot írt ki, amelyre 16 érvényes pályamű érkezett. A KÖZTI győztes pályázata tégla kiegészítéssel rekonstruálja a templomot, amivel finoman jelzi – a modern műemléki szempontoknak megfelelően –, hogy hol történt kiegészítés. Konkrét megoldási javaslatot fogalmaz meg a tornyok fedésére, és megteremti a restaurátor és az építész együttműködését.
A tervek szerint újjászülethet egyik legszebb, középkori templomunk, így az érdeklődők képet kaphatnak a középkori magyarországi építészetről. A templom szakrális jellege is helyreáll, mert a felújítás után a premontrei szerzetesek is visszatérnek a kolostorba.
A zsámbéki Öregtemplom egyediségét adja, hogy a közép-európai klasszikus gótika egyik legszebb, legalább részben megmaradt emléke.
A Kelemen Bálinttal készített interjú az alábbi linken érhető el, 13:50-től 29:50-ig és 34:38-tól 49:25-ig hallgatható meg az átfogó és részletes tervbemutató:
https://szentistvanradio.hu/player/336914/2024-02-23%2009:05:00