Átadták Magyarország első Kodály Műhely intézményének felújított épületét a Városmajor utcában. A századfordulós villaépület ad otthont az Angelica Leánykarnak és a Kodály Műhelynek egyaránt. A helyi védelem alatt álló épület átalakítását és felújítását a KÖZTI tervezte.
A Kodály Műhely küldetése, hogy helyet adjon kurzusoknak, szakmai és módszertani bemutatóknak, művészeti, zenetudományi témájú kerekasztal-beszélgetéseknek és kamarazenei hangversenyeknek. Ahogy a megnyitón fogalmaztak: a műhely fogalma egyet jelent az elmélyült, minőségi munkával, a közösen kiérlelt eredményekkel, az egymásra figyeléssel és a megsokszorozott szellemi-lelki erővel, egyfajta szellemi otthonnal.
A hivatalos átadóig hosszú út vezetett. Egyeztetéseink első ütemében a kórus különböző funkcióinak találtunk helyet. A XIX-XX. századfordulós villaépület átalakításának tervezését még néhai mesterünk Marosi Miklós indította el, majd kollégánk Ács István folytatta és kísérte figyelemmel a kivitelezés befejezéséig.
– A felújítást és átalakítást két ütemben terveztük meg. Az első ütemben jellemzően a földszint belső átalakítását, az azzal közvetlenül összefüggő és az egész épület állagát megóvó sürgős feladatokat kellett elvégezni, míg a második – jövőbeni – ütemben a homlokzati, külső és pinceszinti felújítások kerülnek sorra – mondta Ács István, a KÖZTI projektvezető építésze.
Az épülethez az idők folyamán több utólagos hozzáépítés történt, melyek közül a két földszinti sarok toldalék elbontásra került, így rekonstruálható volt az eredeti villaépület tömege. A földszinten a jelenlegi válaszfalak részleges elbontásával kerültek elhelyezésre a funkciók, valamint az összes homlokzati nyílászáró ki lett cserélve. A toldalékok bontása után helyreállított homlokzatokba is azokkal megegyező új nyílászárók lettek elhelyezve.
A második ütemben tervezett munkák alapvetően az épület külső megjelenését, homlokzatait érintik, azok befejezésével lehetünk majd igazán elégedettek, hogy a belső értékeket a külcsín is méltóképpen kiegészíti.
Tervezők:
Előkészítő terv: Marosi Miklós (†), Rabie Anisz, Ács István, Váczi Péter, Szakál Szilárd, Réti János, Lengyel Zsolt, Ritzl András, Máramarosi András
Bejelentési és kiviteli terv: Pályi Gábor, Váczi Péter, Frigyesi Ferenc, Ritzl András, Máramarosi András, Gáspár Péter, Szakál Szilárd, Réti János, Lengyel Zsolt, Bessenyei István Bendegúz, Hunyadi Csaba
Fotó:
Nyitókép és kültéri fotók: Ács István
Beltéri fotók: Sárközy György