Budapest ikonikus későmodern épületei között a budai dombok peremén magasodó Körszálló különleges helyet foglal el. A Szrogh György által tervezett, 1967-ben átadott szálloda nemcsak építészeti szempontból érdekes. A hely.hu fotóriportban mutatta meg, hogy milyen volt a KÖZTI által tervezett épület fénykorában és hogy fest ma a megújulás előtti állapotában.
A Rózsadomb peremén álló, 64 méter magas, henger alakú szálloda már megépülésekor megosztó látványt nyújtott – írja a hely.hu. Maga az építész „félig bevert szegként” hivatkozott rá, mások dobozos sörhöz hasonlították, megint mások pedig kedvenceik között tartják számon az ikonikus épületet.
Csakúgy, mint későmodern építészet más darabjai, a Körszálló története során számos vita tárgyát képezte, és ez napjainkban sincs másképp – az épület tervezett bontása és újjáépítése ugyanis szakmai vitát generált. A tervek apropóján a hely.hu bejárta az épületet, bemutatva, hogy milyen volt a Körszálló egykor és hogy néz ki ma.
A szálloda létrejötte a szocialista presztízsépítkezések sorába illeszkedett, célja pedig egy olyan magasház felépítése volt, amely a korszak turizmusának fejlődését hirdeti. A telek eredetileg a Florida Kioszk nevű vendéglő otthona volt, amelyet a háború rombolt le. Innen eredt az eredeti koncepcióban szereplő Hotel Florida elnevezés, mely aztán a kivitelezés során Hotel Budapestre módosult.
A Körszálló hamar a fővárosi társasági élet egyik központja lett, annak ellenére, hogy szállodaként soha nem volt igazán sikeres, fénykorában is 50-60 százalékos töltöttséggel üzemelt. A belvárostól távoli elhelyezkedése miatt ugyanis nem volt népszerű a turisták körében – csodálatos, budai Várra néző panorámája és zöld környezete ellenére.
További érdekességek a Körszállóról és korabeli fotók az alábbi linken érhetőek el:
https://hely.hu/hirek/felkialtojel-a-budai-horizonton-fotoriport-a-korszallorol/
Fotók forrása: hely.hu