Kiss Barnabás 2022 óta erősíti csapatunkat. Számára a közösség adja a „KÖZTI feeling”-et, fontos vonzerő volt az itteni nagy csapat, az inspiráló környezet és a kihívások is. Kiss Barnabás a KÖZTI évforduló kapcsán osztott-szorzott és arra jutott, hogy 25 év múlva kereken 50 éves lesz, a KÖZTI pedig 100, úgyhogy akkor is emlékezetes ünneplésre számít. De ne szaladjunk ennyire előre! KÖZTI75 jubileumi interjúnk következik.
Mi és mikor hozott a KÖZTI-be?
2022 őszén csatlakoztam a csapathoz. Az egyetem utolsó két évében már dolgoztam a tanulmányaim mellett egy kisebb építészirodánál, a diploma megszerzése után pedig szerettem volna egy piacvezető irodában elhelyezkedni, ahol nagyobb léptékű, változatos funkciójú középületeken lehet tapasztalatokat szerezni, a közti erre kiváló helynek tűnt.
Mit tudtál a KÖZTI-ről mielőtt idekerültél?
Gimnazista korom óta foglalkoztat komolyabban az építészet, a KÖZTI nagyobb léptékű munkáit korábban is érdeklődéssel figyeltem már, többek között a Budapest Sportarénát, a Kossuth tér rekonstrukcióját, a Skycourtot, vagy a Puskás Arénát. Annyit tudtam még a cégről, hogy nagyon sokan dolgoznak itt más irodákhoz képest. Az egyetem alatt voltunk egy bejáráson a kivitelezés alatt álló MVM Dome-ban, emlékszem, ott nagy hatással volt rám, hogy egy ekkora volumenű épület tervezése mennyire összetett feladat lehet.
Van „KÖZTI feeling”?
Számomra a közösség adja a „KÖZTI feelinget”. A közös légtér, az egyterű iroda, amiben egy csapatként dolgozunk, a pályakezdő építészek a tapasztalt vezető tervezőkkel közreműködve, mind hozzájárulnak ehhez az érzéshez. Mindemellett ugyanilyen fontosnak tartom a munkán kívüli közös programokat, csapatépítőket, épületlátogatásokat is, de a közös, nagycsapatos ebédeket is ide sorolnám.
Kiknek ajánlanád a KÖZTI-t ismerőseid közül?
Azoknak az építész barátaimnak, akik egy neves építészirodában szeretnének dolgozni egy nagy csapatban, inspiráló környezetben, és nem ijednek meg a kihívásoktól sem. És persze mindenkinek, aki szeretné, hogy egy profi házat tervezzünk neki!
A KÖZTI büszke a hagyományaira. A fiataloknak általában ez menyire fontos?
Szerintem az én generációm számára is fontos a KÖZTI nagy múltú hagyományainak ápolása, ebben rejlik az iroda stabilitása. Fontos pillére ennek az előző korok KÖZTI-s épületeinek megőrzése, ami manapság kiemelkedően releváns téma bizonyos átépítések kapcsán.
Fontosnak tartod a 75. évforduló megünneplését? Te hogyan ünnepelnél 25 év múlva?
Ez a rendezvénysorozat még közelebb hozza egymáshoz a munkatársakat, továbbá sokat tudunk tanulni az előző évtizedek tanulságaiból. Az iroda által tervezett épületekből, ehhez kapcsolódóan az épített környezet változásaiból az építőipar technológiai fejlődése is jól nyomon követhető. 25 év múlva kereken 50 éves leszek, a KÖZTI pedig 100, úgyhogy ez mindenképpen nagy bulit kíván. Az addig megépült házak közül minden nap megnyithatná egy-egy épület a kapuit az érdeklődők előtt 99 napon keresztül, a 100. napon pedig egy nagy buli zárná a rendezvénysorozatot, amit biztosan egy magas ház tetején tartanék, ahonnan belátni sok KÖZTI-s épületet, például egy általunk tervezett rooftop bárban vagy egy toronyház tetőszintjén.
Megvan neked a közti’66 könyv? Sorolj fel 5 számodra érdekes épületet az elmúlt 75 évből!
Igen! A Budapest Szálló (Körszálló) szerintem mai szemmel nézve is az egyik legmenőbb ház a városban közel hatvan év távlatában is. Az MTA Csillagászati Intézetének második észlelőkupolája a formabontó geometriai világával nyűgözött le, míg az algíri Olimpiai Stadion esetében maga a különleges lokáció és a monumentalitás fogott meg. Muszáj megemlítenem a Fejér Megyei Szent György Kórház hotelépületét is Székesfehérváron, amit 18 éven keresztül láthattam minden nap a családi házunk kertjéből, de mégis megtudtam róla új információkat a közti’66 könyvből. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér SkyCourt épülete pedig számomra ikonikus, tökéletes kiindulópontja külföldi kalandoknak.
Az építészeten kívül mivel foglalkozol még szívesen?
Szabadidőmben szívesen fényképezek, emellett a sportok közül az úszás, a futás és a kerékpározás áll közel hozzám, télen a síeléssel, nyáron a vitorlázással kiegészülve. Zenész családból származom, 11 évig fuvoláztam, ez a művészeti ág mindig az életem része marad az építészet mellett. Nagyon szeretek utazni, új helyeket felfedezni, az egyik kedvenc unaloműző tevékenységem térképek és repülőjegyek böngészése.
Vannak a KÖZTI jövőjével kapcsolatos elképzeléseid vagy elvárásaid?
Szívesen dolgoznék a KÖZTI-ben külföldi projekteken is egy nemzetközibb környezetben. Emellett összefüggő urbanisztikai, város léptékű munkák is érdekelnének. A jövőben fontos lenne szerintem a KÖZTI házak örökségének megfelelő ápolása, valamilyen módon szerepet vállalva az utóéletükben is, alkalomadtán a revitalizációjuknak a levezénylésében.