A KÖZTI tervei alapján újították fel a Tatabánya külterületén lévő 800 éves csákányospusztai templomromot. Az Árpád-kori emlék a Market Építő Zrt. ROM Vándor társadalmifelelősség-vállalási programjának keretében újulhatott meg, mely a szakrális középkori romemlékek megóvását és népszerűsítését célozza.
A program keretében a tervek, az építészettörténeti tudományos dokumentáció, valamint az értékleltár Kelemen Bálint projektvezető építész tervezőnk vezetésével készült. A Tatabánya-Csákányospusztai templomrom területén geodéziai-, valamint 3D pontfelhős bemérést is végeztünk. A kutatás részeként elméleti rekonstrukció is készült, amely során teszteltük az AI-t a KÖZTI-ben. Minden technológiai újdonságra nyitottak vagyunk, ötvözve a mesterséges intelligenciával nem pótolható tudással.
Az országos Kéktúra útvonalán lévő Csákányospusztai templomrom egy Árpád-kori, egyhajós, patkóíves szentélyű, északkeleti irányba tájolt kis templom maradványa. További érdekesség, hogy a területen 2003-2006 között zajlott régészeti feltárás során 144 darab sírt tártak fel és azonosítottak. Az átadó során egy egyszeri fény installációval jelenítették meg az egykori sírhelyeket, tisztelegve az egykor itt éltek emléke előtt.
Az örökségmentő projekt keretében terveink alapján valósult meg a középkori falazatok konzerválása és állagmegóvása, a megmaradt falszövet megerősítése. A falazati munkálatok a területen összegyűjtött eredeti kövek felhasználásával történtek. A Tatabányai Múzeumban őrzött faragott sarokkváderekből több darabot is visszaépítettek az eredeti helyére. Ez egyébként nem egy szokványos gyakorlat Magyarországon (kivezetni a múzeum leltárkönyvéből, és visszaépíteni az eredeti helyére), habár ez az ICOMOS által preferált megoldás.
A szakrális tér funkcióját egy mészkő kőtömb oltárral és egy kőpaddal jeleztük. A kapuzat részeként egy Corten acél műemléktáblát is elhelyeztek. A bekötőútnál lévő információs táblán a területhasználatról, a természeti értékekről és a régészeti tudományos ismeretekről tájékozódhatnak a látogatók.
A Tatabányához tartozó Csákányospuszta a Vértes északkeleti peremén, Szárliget település határában bújik meg. A „Vértes kapujaként” is emlegetett szórvány a térség gyalogos- és lovas turizmusának egyik kedvelt kiindulópontja. A területet, melyen a romemlék is található, az Országos Kéktúra, a Mária út és a Szent Jakab zarándokút is átszeli.
Július 18-án az ünnepélyes átadó során felszentelték a romot. A Tatabányai Múzeum egy Csákányospusztához kötődő kiállítást is tervez a jövőben, bemutatva az itt található értékeket.