Zoboki Gábor, Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész, munkássága egyedi színfolt a magyar építészet palettáján. Visszaemlékezése szerint a KÖZTI-ben dőlt el, hogy nem zenész, hanem építész lesz. Jó, hogy így alakult, bár nem kérdéses, hogy zenészként is meghatározó karaktere lehetett volna a magyar kulturális életnek. KÖZTI75 jubileumi interjúnk következik.
Mi és mikor hozott téged a KÖZTI-be?
Zalaváry Lajos épp új műtermet épített fel a Kelet-Nyugat Kereskedelmi Központ (Astoria Irodaépület) megtervezésére, így hárman érkeztünk, Turi Zoltánnal és Györgyi Zoltánnal.
Mi és mikor vitt el téged a KÖZTI-ből?
Épp elindult a KÖZTI-ben a „vedlés” időszaka a 90-es évek elején, amikor még a MOM Irodaházba való átköltözést megélhettem. Laja „elengedett” így Skardelli Gyuri műtermében dolgozhattam egy ideig. Új kihívások vártak és az önálló alkotói pálya felé indultam, előbb Fazakas Györgynél, majd Turányi Gábornál töltöttem pár évet.
Mennyire voltak számodra meghatározóak a KÖZTI-ben töltött évek?
Azt hiszem a KÖZTI-ben dőlt el, hogy nem zenész, hanem építész leszek. Ezt leginkább a KÖZTI szellemének és Zalaváry Lajos karizmatikus figurájának köszönhetem.
Volt(ak)-e mestere(i)d a KÖZTI-ben? Ha igen ki(k)?
Zalaváry Lajos hatott rám legerősebben, de sokat mentorált Skardelli György, Marosi Miklós, Halbauer Ede, Detre Villő és Plachtovics Vilmos is.
Van-e az életművedben KÖZTI-s épület?
Laja munkatársaként az East-West Business Centert terveztük végig Turi Zolival és Györgyi Zoltánnal.
Mennyire követed a mai KÖZTI munkáját, építészetét?
Szinte naprakész vagyok. Számos, nálam korábban alkotó építész ma a KÖZTI alkalmazottja.
Mi az üzeneted a 75 éves KÖZTI számára?
A KÖZTI az ébredő Magyarország egyik legmeghatározóbb építészalkotó műhelye. Azt kívánom, hogy ezt a mértékadást sokáig tartsa meg.
Fotó: Németh Kata