Építész: TIMA Zoltán
A kétszintes, zöldtetős, monolitikus tömegformálású épület nyugati oldala belesimul a 71-es főutat szegélyező dombba, keleti oldala nagy, megnyitott üvegfelülettel néz a bejárat előtt kialakított városi térre. A kongresszusi központ flexibilis terekből áll, amelyekben a konferenciákon túl színházi előadások és más rendezvények is tarthatók.
Az egykori Huray utcai piac, később parkoló helyén, közel két hektáros területen épült fel a többféle rendezvény lebonyolítására alkalmas kongresszusi központ, amely alatt részben közparkolási igényeket is kiszolgáló, 287 férőhelyes mélygarázs készült. A területet keletről és nyugatról a 71-es főút, illetve a Huray István utca határolja, a két út szintje között lévő 6-8 m szintkülönbséget a főút felé eredetileg rézsűs zöldfelület hidalta át. Ennek a látványnak a visszaidézése része lett az építészeti koncepciónak. A kétszintes épület a Huray utcai beépítési vonalra illeszkedik, főbejárata az itt kialakított, burkolt városi térről nyílik. Monolitikus tömege a térről szinte átlátható, a nagy, megnyitott üvegfelületen át belátni az előcsarnokba. A kőburkolatos, zárt részek az egyéb funkciókat rejtik. Minden szükséges funkció az épület tömegébe integrálva került elhelyezésre, a gépészeti udvar helyét csak egy felfelé megnyíló hasíték jelzi. Az épületet zöldtető borítja, amely belesimul a 71-es utat szegélyező természetes dombba. A mélygarázs a főútról a zöldbe hasított lehajtón át közelíthető meg, mindkét irányból ki- és behajtási lehetőséggel. Kiszolgáló forgalom, buszos és taxis megközelítés a Huray utcából biztosított.
A felépítménynél nagyobb alapterületű mélygarázs részben nyilvános, részben a létesítményhez tartozó parkolóként szolgál; gyalogos kijáratai összeköttetést biztosítanak a közterülettel és a kongresszusi központtal. Az épület rendeltetése multifunkcionális, ezért alapvetően nagy terekből áll, amelyek képesek flexibilisen befogadni különböző rendezvényeket, konferenciákat, vacsorákat. Három fő tércsoportra osztható: az előcsarnokra a hozzá kapcsolódó kiállítóterülettel, a plenáris teremre, valamint a szekciótermekre.
A látogatók a Huray utca felől, illetve a mélygarázsból a 650 m2-es, két szint belmagasságú előcsarnokba érkeznek. A helyiség visszahúzottan kialakított üvegfalaival szervesen kapcsolódik az előtte lévő városi térhez, amelyen a nyári időszakban intenzív a gyalogos forgalom mind a Balaton irányából, mind a városközpont felől. Az előcsarnok alkalmas kiállítások, állófogadások lebonyolítására és flexibilisen kapcsolódik hozzá a 380 m2-es kiállítótér. A kiállítótérből nyílik két, 60 illetve 110 fő befogadására alkalmas szekcióterem, ezek összenyithatók és a kiállításokkal kapcsolatos előadások helyszíneként szolgálnak. A különböző rendezvények zavartalan lebonyolítását segítik az előcsarnok két oldalán elhelyezkedő vizesblokkok, ruhatárak, és a Huray utcai oldalon lévő büfé-cukrászda és jegypénztár. Ez utóbbiak kívülről is megközelíthetők, a gyalogos sétány irányából.
Az előcsarnok kétszintes teréből elegáns, egykarú lépcső vezet az épület magját alkotó, 650+36 férőhelyes plenáris teremhez, amelynek töltése a földszintről és a lépcsőpihenőről is biztosított. A ferde padozatú terem elsődlegesen konferenciák rendezésére szolgál, kissé megemelt színpaddal és vetítési lehetőséggel, de a körülötte elhelyezett kiszolgálóhelyiségek alkalmassá teszik színházi előadások, koncertek befogadására is. A díszletek a színpad mögötti, gazdasági udvarból megközelíthető manipulációs térből kerülnek a színpadtérre. A színpad jobb oldalán kaptak helyet a csoportos és egyéni öltözők és egy társalgó is. A nézőtér elülső része külön is mozgatható: ha a színpad magasságába emelik, megnövekszik a színpadtér és táncos előadások megtartására is alkalmassá válik, ha leeresztik az első üléssor szintje alá, zenekari árokként tud működni. Az emeletről közelíthető meg a karzat, a technikai és a tolmácshelyiségek. A nyugati karzat VIP páholyként is szolgálhat, saját előtérrel és elkülönített megközelítési lehetőséggel a parkolón keresztül.
Az emeleten négy, vetítővel ellátott szekcióterem kapott helyet egyenként 78 férőhellyel, amelyek kiadhatók előadásokra, foglalkozásokra, kisebb konferenciákra. Megközelítésük az előcsarnokon keresztül lifttel vagy a főlépcsőn történik. Az emeleti termek összenyithatók egy 300 férőhelyes teremmé.
A catering konyha a földszinten található, a gazdasági udvar felől történő kiszolgálással. Ez látja el az épület különböző részeiben tartható fogadásokat, vacsorákat, és más álló vagy ültetett rendezvényeket. Az épület üzemeltetéséhez szükséges gépészeti helyiségek az emeleten, a földdel fedett domb alatt kaptak helyet. Mind a közterületi kapcsolatoknál, mind az épület belső kialakításánál fontos szempont volt a teljes körű akadálymentesség biztosítása.
Az épületen alapvetően három anyag dominál: az üveg, a kő és az épületet ötödik homlokzatán, a tetőn megjelenő növényzet. A homlokzat tömör része mészkővel burkolt, amely szintmagas, váltakozó szélességű felületekbe összefogva nagyméretű kőtömböket imitál, ezzel is erősítve az épület monolitikus megjelenését. Az üvegezett homlokzat hőhídmentes aluminium függönyfal rendszerrel készült. A gépészeti udvar és a gépészeti helyiség nyílásait egy, a homlokzaton végihúzódó egységes lamellasor takarja el.
Helyszín: Balatonfüred, Huray István utca
Átadás éve: 2023
Építész: TIMA Zoltán
Építész munkatársak: BODA István, SKRABÁK Zoltán, SKRABÁK-NAGY Marianna, PERNESZ Ágnes, MOLNÁR J. Tibor
Tartószerkezetek: POHL Ákos (Ceos Kft.)
Épületgépészet: MAKÁRY Csaba (Agorex Kft.)
Épületvillamosság: MÁRAMAROSI András, RITZL András, BORSÁNYI Károly (Signum-Plan Mérnökiroda Kft.), KAPITOR György (Zone-Plan Kft.)
Belsőépítészet: GÖDE András (Kroki Kft.)
Tájépítészet: MOHÁCSI Sándor (S73 Kft.)
Alapterület: 14.580 m2