Építész: POTTYONDY Péter
A Párbeszéd Háza a jezsuita rend budapesti lelkiségi és kulturális központja, a teremtő párbeszédet szolgálja a hit, a kultúra és a társadalmi igazságosság területén. A három házból álló épületegyüttes a felújítás keretében újjászületett, az utcai és udvari homlokzatok megszépültek, a belső terek pedig a felújítás után átláthatóbbá, tágasabbá ás élhetőbbé váltak.
A projektben érintett épületek építése idején, 1910-1911-ben, a jezsuita rend Európa, és így Magyarország egyik meghatározó, nagy létszámú, biztonságos vagyoni háttérrel rendelkező szerzetesrendje volt. A három házból álló épületegyüttes ennek a státusznak megfelelő méretben, magánadakozásból épült meg a Jezsuita Provincialátus, illetve a rendhez tartozó civil intézmények befogadására. Az 1950. évi államosítás után a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Nyelvi Intézete, egy egyetemi szakkollégium és a filmművészeti felsőoktatás gyakorlóstúdiói költöztek a falai közé. A Rend 2004-ben, meglehetősen leromlott állapotban kapta vissza az épületeket. A jezsuita rend jelentősége változatlanul jelentős volt az ország spirituális, kulturális életében, ugyanakkor létszáma erősen csökkent, anyagi bázisát elvesztette.
A mindhárom épületre, sőt a tömbszomszéd Jézus Szíve Lelkészségre is kiterjedő építtetői koncepció fő célja az volt, hogy megtalálja az épületegyüttes reális fenntarthatóságának módját. A rend meg akarta tartani és fel kívánta újítani az épületeket az eredeti funkciók számára, de a kisebb rendi létszámot figyelembe véve. A szabadon maradó épületrészeket pedig, etikájával összeegyeztethető formában, bérbe szándékozott adni. Az építészeti koncepció fő célja az volt, hogy a három épületből, melyeknek szintjei egymáshoz képest jelentős eltéréssel épültek meg, egy egységes, átlátható közlekedési rendszerű épületegyüttes jöjjön létre. A funkciók, a térkapcsolatok újragondolásával, összenyitásokkal, kiegészítő lépcsőkkel és felvonókkal sikerült a célt tervszinten megvalósítani, de financiális okokból az elképzelt koncepció csak töredékesen épülhetett meg. 2008-ban megtörtént a Horánszky utca 18–20. számú épületek utcai és udvari homlokzatainak felújítása, valamint a 20. szám alatti épület belső tereiben az állami tulajdonlás időszakában történt belső átalakítások bontása, az eredeti térszövetre támaszkodó, az új funkciókhoz igazodó új elrendezés kiépítése. 2011-ben a 20. számú épületrész két fő terének, a kápolna- és a színháztérnek a felújítása is elkészült. A 18. szám alatti épületrészben e projekttől függetlenül alakította ki a rend egy egyetemi szakkollégium belső tereit.
Az eredeti, nagyvonalú építtetői és építészeti koncepció egyelőre nem tudott százszázalékosan megvalósulni, ugyanakkor a már felújított részekben a rendi vezetés napi élete mellett komoly, sokakat érdeklő vallási, kulturális, társadalmi, gazdasági események zajlanak. A Párbeszéd Háza a színes kultúrájú környék egyik meghatározó fórumává vált, programjai között konferenciák, könyvbemutatók, előadások, műhelyfoglalkozások, kiállítások, koncertek és filmklubok szerepelnek.
Helyszín: Budapest, VIII. Horánszky utca 18–20.
Átadás éve: 2008, 2011
Építész: POTTYONDY Péter
Építész munkatárs: WEIMPER Viktória
Belsőépítész: Terence CURRY (2008), KERECSÉNYI Zsuzsa (2011)
Terület: 6718 m2