Építész: TOMPOS Csaba
Az új uszoda tervezésénél a legfontosabb szempont volt, hogy megfelelően illeszkedjen a Lövérek nagyon szép környezetébe, tömbösített megformálásával a lehető legtöbb zöldfelületet hagyja szabadon a strand számára. A medencék, a hozzájuk tartozó lelátó és az öltözők úgy helyezkednek el a nagy, horizontális tetősík alatt, hogy a környező alpokaljai táj szabadon átfolyik az uszodatéren. Az épület tömege lényegében a túlnyúló tetőre korlátozódik, alatta üvegfelület biztosítja a könnyedséget és transzparenciát.
Az új uszoda a meglévő strand területén, az 1970-es években épült uszodaépület (tervező Tolnay Lajos/KÖZTI) lebontásával, annak helyén létesült. Az első tervek még a korábbi épület bővítését célozták meg, de a vizsgálatok során egyértelművé vált, hogy műszaki és gazdasági szempontból is célszerűbb a meglévő épület helyén egy egységesen üzemeltethető új úszócentrumot létrehozni, amely az úszósportok minden szakágának gyakorlási és versenyzési lehetőséget ad. Az új úszócentrum a lakosság számára kulturált, változatos sportolási és szabadidős helyszínt teremtett, ezenkívül biztosítja a koncentrált, gazdaságos üzemeltetést is.
Az uszodaépület közönségbejárata a Deákkúti útról nyílik, amely átépítésre került, két oldala mentén parkolósávok létesültek. A kétszintes előcsarnok szolgálja mind a lelátók feltöltését és kiürítését, mind az öltözőkön át a strand és az uszoda megközelítését, ez utóbbi az alsó előcsarnokon keresztül akár az öltözők érintése nélkül is lehetséges. A Deákkúti útról nyílik az uszoda gazdasági bejárata is, amelyen keresztül elérhető az uszoda műszaki szintje. A csarnok hossztengelyével párhuzamosan, egymás után sorolva, közös csarnoktérben lett elhelyezve egy 25,00 m-es bemelegítő medence (szinkronúszáshoz, úszáshoz, vízilabdához) és az úszó és vízilabda versenyszámokat lebonyolító 50,00 m-es medence. A medencecsarnok része még két tanmedence, egy merülő melegvizes medence és egy jacuzzi. A lelátók egyoldali elhelyezésűek a medencék mentén. A nap elleni védekezést a túlnyúló tető biztosítja. A medencecsarnok a nagy üvegfelületek révén közvetlen vizuális kapcsolatban van a környező zöldfelülettel. A lelátók alatt, a medencecsarnok szintjén helyezkednek el a különböző öltözők, a kondicionálóterem, a szauna és az orvosi szoba. Az öltözőket és a WC-zuhanyozó blokkot elválasztó folyosó lehetővé teszi, hogy a strand közönsége is használja az utóbbiakat az öltözők érintése nélkül. A medencecsarnok alatti szinten találhatók a vízgépészet helyiségei, raktárak, műhelyek, személyzeti öltözők. Az épület déli végében van a kazánház, a felső előcsarnokhoz kapcsolódóan pedig az igazgatás irodái. Ezeket a funkciókat a gazdasági lépcsőház szolgálja ki és köti össze.
A helyszíni terepadottságok miatt az uszoda környezete a meglévő strandterülethez lépcsőzetes, gyepes teraszokkal kapcsolódik. A környezet kialakítása helyenként nem a tervezett módon készült el, változott a belső közlekedés és parkosítás, elmaradt a bejárati területen a transzformátor tervezett takarása.
A medencetér tartószerkezete monolit vb. oszlopokon és falon elhelyezett, 42,00 m fesztávolságot áthidaló ragasztott fatartókból áll, fenyőfa álmennyezettel burkolva. A több mint 10 000 m2-es, belső vízelvezetésű lapostető műanyag szigeteléssel épült. A homlokzatok alumínium lizénás függönyfalszerkezetből, háromrétegű üvegezéssel készültek. A körlépcsőházak a tervezett festett látszóbeton helyett festett dryvit felületet kaptak a kivitelezés során.
Helyszín: Sopron, Lövér körút 82.
Átadás éve: 2021
Építész: TOMPOS Csaba
Építész munkatársak: ÖKRÖSNÉ PERNESZ Ágnes, MENCZELESZ Dániel, BALOGH Edit, LABÁDI Zoltán
Statika: GURUBI Imre, OBORZIL Géza
Gépészet: SZAKÁL Szilárd
Elektromos tervező: MÁRAMAROSI András, RITZL András
Belsőépítész: CZÉH Judit
Tájépítész: HAVASSY Gabriella
Terület: 11 600 m2