A középkori templomrom felújítása a Market Építő Zrt. ROM Vándor programjának keretében történt, a korábbi munkáknál bevált tervezési alapelvek szerint. A pusztulóban lévő rom helyreállításának egyedisége itt a kortárs kialakítású kapu-motívumban rejlik.
Építész: KELEMEN Bálint
A rom a honfoglalás kori alapítású Kér település több periódusban épült tégla templomának a maradványa. Az egyenes szentélyzáródású, egyhajós, nyugati kegyúri karzatos kis templom a XIII. században épülhetett. A templom körüli temetőt kör alakú cinteremfal határolta, keleti irányú bejárattal. A templom a késő középkorig valószínűleg több periódusban bővült négyzetes alaprajzú toronnyal és a szentély mellett sekrestyével vagy kápolnával. A török hódoltság alatt a templom és a település jelentős része elpusztult. A rom telke az újkorban temetőként működött. A falmaradványokat 1960-ban és 1972-ben részlegesen kutatták, a nyugati bővítmény területén több csontvázat találtak és más leletek is előkerültek.
A téglalap alakú telket árok határolja, beárata földhíddal a nyugati oldalon nyílik. A füves terület közepén elhelyezkedő templomrom körül orgonabokor csoportok és vad-ásatások árkai voltak, a templom nyugati előterében pedig egy nagyobb omladékhalom, elszórtan fellehető régi sírkövek, illetve tégla falazóelemek. Az egykori egyhajós kis templom és északi bővítményének felmenő falai, valamint a középkori temető cinteremfala a felszínen már nem láthatók. A templom nyugati bővítményéből a nyugati fal maradt fenn. A tégla falazat helyenként homokkő falazóelemeket is tartalmaz, átlagos vastagsága 80 cm, a jelenlegi terepről mért magassága 6,0-6,3 méter. A fal elkoszolódott, helyenként mohás, elsősorban a talaj közelében a falköpenyben kiomlások figyelhetők meg, viszont a restaurátori szakvélemény és a tartószerkezeti vizsgálat alapján kompakt, jó magtartású, néhány tégla erodálódott csupán jelentősebb mértékben. Eredeti vakolat foltszerűen a fal keleti oldalának északi felén, az egykori harántfal csonkja mellett maradt meg.
A tervezés előkészítő fázisában geodéziai és régészeti geofizikai felmérés, régészeti feltárás és építészettörténeti tudományos dokumentáció is készült.
A felújítási koncepció (és a ROM Vándor projekt) alapvetése a rom műszaki felújítása, a romban rejlő esztétikai és történeti értékek, a poétikus rom és a táj természetes és harmonikus viszonyának megőrzése volt, minimális, értéknövelő kortárs kiegészítéssel. A legfontosabb feladat a rom konzerválása volt, a falfelület és fugák tisztítása, a meglazult téglák visszabontása és újrafalazása, a kisebb kiomlások kifalazása, a naturalisztikus romkontúr megőrzésével és a lehető legkisebb szerkezeti és aránybeli hozzátétellel. A falhoz egyetlen új szerkezet épült hozzá, ami stabilizálja a romfalat, ugyanakkor kortárs eszközökkel jelzi az egykori kapu helyét és léptékét, kijelöli a tér szakrális fókuszpontját, illetve betölti az információs tábla szerepét is. Ez a kapu/stabilizáló szerkezet 2cm vastag korten acéllemezből készült, színe a tégla falazat színével harmonizál, felületi heterogenitása szintén rokon az eredeti téglafelület heterogén megjelenésével. Az egykori temető, a templom és a sekrestye alapfalait, amelyek a rom körül a régészeti geofizikai mérések (georadar) alapján pontosan beazonosíthatók voltak, alacsony földsáncok jelölik. A cinteremfal nyomvonalának folyamatosságát az orgonával fedett területen kivágott sáv jeleníti meg. A rom környezete is új életre kelt az orgonabokrok megmetszésével, a terület tereprendezésével és gyepesítésével.
Helyszín: Varjaskér, Somogyszentpál külterület
Átadás éve: 2024
Építész: KELEMEN Bálint
Építész munkatárs: BÁRÁNY BARÓT Bálint
Tartószerkezetek: VÁCZI Péter
Épületvillamosság (villámvédelem): MÁRAMAROSI András
Építéstörténet: ARNÓTH Ádám (E.V), PATAK Gergely
Építtető, generálkivitelező: Market Építő Zrt – ROM Vándor program programigazgató: BELECZ Péter, projektvezető: KRENN Tamás, építésvezető: SZABADOSI Tamás
Restaurátor: BÁNFI Gábor (E.V.)
Régészeti kutatás: MOLNÁR István (Rippl-Rónai Múzeum)
Régészeti geofizikai mérés: Dr. STIBRÁNYI Máté (Munifex Kft.)
3D térszkennelés, geodézia: SZAPPANYOS Tibor (Kvalitron Kft.)
Műemléki tanácsadó: ARNÓTH Ádám (E.V.)
Alapterület: templom 147 m², telek 6.500 m2