Építészek: SKARDELLI György, KELEMEN Bálint
A várhegyen több évtizede folyó ásatások során megtalált, faragott kapuboltozat összeállított elemeiből nőtt ki az Alsóvár terve, amely a vulkanikus hegytetőre épült, megújult várkomplexum fogadópontja lett, lenyűgöző természeti környezetbe ágyazva.
A XIII. század elején épített füzéri vár Magyarország legkorábbi várainak egyike, a település közelében, egy vulkanikus eredetű hegyen áll. Az évszázadokon át omladozó épületegyüttes restaurálása az 1990-es években kezdődött meg, 2014 és 2016 között pedig jelentős felújításon esett át, amelynek keretében megújult a Felsővár várkápolnája, palotaszárnya és alsó bástyája és felépült az úgynevezett Alsóvár.
Régészeti és építéstörténeti kutatások eredményeit hasznosítva, rekonstruktív módon újraépült az Alsóvár kapuzata és középkori, megerősített alapokon felépült az új várfala. Ezzel az Alsóvár újra a Felsővár kapujává, a felvezető út kiindulópontjává vált. Az érkező vendégek egy erdei úton jutnak fel a faluból az Alsóvár mozgó felvonóhidas kapujához. A várfalon belül a Fogadó épület szolgálja a látogatók kényelmét, információt és belépőt kínáló pulttal, egy kisebb bemutató résszel, mosdóval. A várfal belső oldalán húzódó körüljárón a látogatók végig tudnak sétálni a kapuzat felett és annak folytatásaként a Fogadó épület galériáján is, az út végén eljutva a vár végében lévő Gerendás-pincéig, amely a hegykúp körül körbefutó és a Felsővárhoz is felvezető Sziklagyep Látogató Ösvény (tervezője Radványi György DLA – Ulyssys Kft.) kiindulási pontja és kiállítótere.
Az anyaghasználat alapvető eleme – csakúgy, mint a középkori felső vár esetében is – a helyben található andezit kő és a masszív fa. Az andezit a várfal és a várudvar burkolatának meghatározó anyaga, a vörösfenyő és a tölgyfa, mint erős gerendázatból összeállított szerkezet és bútorzat, megjelenik mind a belső, mind a külső térben. A tetőszerkezet héjazata kettős szegezett, kőpala fedés. Az eredeti várfal megtartása érdekében a hosszoldali várfalat a terepszint alatt takartan futó, merevbetétes mikrocölöpökön nyugvó és hátrahorgonyzott vasbeton fejgerenda támasztja meg. Ezzel a megoldással lehetőség nyílt az eredeti várfal és várfalalapozás in situ megóvására, és ezáltal a felmenő falak eredeti alapokon és eredeti helyen történő felépítésére. A XVII. századi várleltárakban csak szűkszavúan említett kétszárnyú kapu faragott kövei szinte hiánytalanul előkerültek a szárazárok omladékából, amelyet 333 év elteltével Kovács István kőrestaurátor állított újra. Az ő további elméleti rekonstrukciós kutatásai alapján a várfalba visszaépített impozáns méretű, félköríves kőkeret az eredeti andezit kövek felhasználásával készült el. A turistafogadás korunkhoz köthető funkcióját kortárs épületrész fogadja magába, amely természetes építőanyagaival ugyanazt a hangulatot kívánja biztosítani a látogatóknak, mint a korabeli Alsóvár, ez lett a várkomplexum fogadópontja, masszív, karakteres elővédműve.
Helyszín: Füzér
Átadás éve: 2016
Építészek: SKARDELLI György, KELEMEN Bálint
Alapterület: 270 m2