Építészek: SKARDELLI György, TORDAY Krisztina
A falu tervezésénél a cél egy hegyvidéki kisváros hangulatát hordozó épületegyüttes kialakítása volt, amelynek telepítése, tér- és tömegkapcsolatai az összetartozást és egymásrautaltságot közvetítik, és ideális helyszínül szolgálnak a családjukat vesztett gyermekek felneveléséhez.
Az SOS Gyermekfalu eredetileg a II. világháború után a német nyelvterületeken árván maradt gyermekek és egyedül maradt nők megsegítésére létrehozott intézmény volt, amely azóta nemzetközi szervezetté nőtte ki magát (SOS Kinderdorf International); ma már több mint 300 falu tartozik a szervezetbe, a világ minden tájáról. Céljuk az, hogy a gyerekek családszerű közösségben nőjenek fel, családi házakban, egy-egy nevelőanya szeretetétől, gondoskodásától övezve, az SOS Egyesület által biztosított körülmények között. A gyerekek a faluban élnek, de iskolába a település gyerekeivel közösen járnak. Az is fontos, hogy a gyermekfalu kis lakói a lehetőségekhez képest ugyanolyan életet éljenek, mint a falun kívüli társaik. A kőszegi gyermekfalu a harmadik SOS létesítmény Magyarországon, tervezése ezekhez alapelvekhez igazodva történt.
A gyermekfalu a város délnyugati határában, egy ötszintes épületekből álló lakótelep mellett, lejtős területen épült. A fő funkciók különböző kisebb épületekbe kerültek. Az építészeti koncepció az épületeket egyfajta hierarchiába rendezve, egy kisváros térszerkezeti rendszerét megidézve, koncentráltan helyezte el a meglehetősen nagy telekterületen. A falu város felőli bejáratánál parkoló épült, innentől az utcák és terek gyalogos forgalmúak, csak a mentő- és tűzoltókocsik hajthatnak tovább a belső utcákra. A közösségi jellegű épületek, így az igazgatási és közösségi ház, egy fenntartást és kézműves foglalkozásokat szolgáló műhely, egy óvoda, a kisegítő anyák háza és a faluvezető-helyettes háza, a dombtetőn helyezkednek el egy nyújtott, U-alakú tér mentén. A tér a közösségi élet fontos helyszíne, a találkozásé, a játéké és a szabadtéri rendezvényeké. A faluközpontot kívülről ívben körbevevő, alacsonyabban fekvő utcára felfűzve épült három zártsorú egységben a 12 családi ház terasszal, valamint, a faluvezető háza. Az egyes épületek saját kerttel rendelkeznek. A lakóházak közti kis utcák vezetnek a még lejjebb fekvő zöldfelületek, a gyümölcsös, a rönkvárként megfogalmazott nagy játszótér és a telek legalsó részében egy kézilabda pálya méretű szabadtéri sportpálya felé, amelyet közösen használnak a gyermekfaluhoz tartozók és a „külsős” gyermekek.
A kisvárosi léptékű, falazott szerkezetű, magastetős épületek fehérre festett vakolt homlokzattal, fa tetőszerkezeten hódfarkú cserépfedéssel készültek.
Helyszín: Kőszeg, Sigray Jakab utca 3.
Átadás éve: 1993
Építészek: SKARDELLI György, TORDAY Krisztina
Belsőépítészek: PLACHTOVICS Vilmos, MÁRKUS Gábor
Tájépítész: HAVASSY Gabriella
Terület: 5000 m2