Építészek: PESCHKA Alfréd, ÖCSI Gabriella DLA
Az évek óta üresen álló laborépület az újrahasznosítás által második életre kelt. Az épületben oktatási, továbbképzési és szakkollégiumi tevékenységre alkalmas helyiségek, illetve diákotthon került kialakításra. Az átalakítás csak minimális bővítést igényelt, a terv az épület egyedi stílusjegyeit, eredeti karakterét a korszerűsítés mellett is megőrizte.
A Budapest XI. kerületi Aga utca és Tardoskedd utca találkozásában, saroktelken elhelyezkedő egykori iroda- és laborépület tíz éve állt kihasználatlanul. A logikus szerkesztésű, egyszerű, földszint plusz négyemeletes épület eredeti terveit az IPARTERV készítette 1975-76-ban, Rimanóczy Jenő építész vezetésével. A labor funkcióhoz illeszkedő racionális alaprajzi kialakítás és az akkoriban elterjedt, előregyártott UNIVÁZ típus-szerkezet kötöttségeit oldotta a félköríves lépcsőház, amely az épület tömegformálását egyedivé tette. Az épület homlokzata és tetőfedése az idők során erősen leromlott, tartószerkezete viszont megtartásra alkalmas állapotban maradt, és az átalakítás-bővítés biztos koordinátarendszereként szolgált a tervezés folyamán.
Napjainkban az élet minden területén egyre fontosabb a pazarlás megállítása, a fenntartható működés. Az ehhez való alkalmazkodás ma már az építészeknek is elsőrendű felelőssége és feladata. Az évek óta üresen álló laborépület az újrahasznosítás által új funkciót és ezáltal második életet kapott. Az épületben oktatási, képzési, továbbképzési és szakkollégiumi tevékenységre alkalmas helyiségek, illetve diákotthon került kialakításra a Magyar Vezetőképző Alapítvány megbízásából. Az átalakítás csak minimális bővítést igényelt, a terv az épület egyedi stílusjegyeit, eredeti karakterét a korszerűsítés mellett is megóvta.
Az alaprajzi kialakítás egyik vezérelve volt a közösségi helyiségeket könnyen megközelíthető pozícióba helyezni, és a lakóegységektől szeparálni. A meglévő, elavult felvonó bontásával- áthelyezésével minden szinten kialakult egy tágas, egybefüggő tér a közösségi funkciók számára, amely közvetlenül kapcsolódik a vertikális közlekedőmaghoz. A földszinten, a bejárathoz közel, az épület közös használatú kápolnája kapott helyet, a fentebbi szinteken konditerem, közösségi konyha, könyvtár, illetve tanulószoba szolgálja a lakók kényelmét. A negyedik emeleten egy nagyobb, 50 fő befogadására alkalmas előadóterem található, ahol képzéseket, különböző csoportfoglalkozásokat, oktatási tevékenységet folytathatnak. A terem flexibilisen bútorozható, így több célra is alkalmas helyszínt biztosít a kollégium lakóinak vagy az oktatásokra érkezőknek. A legfelső szinten, a rendezetlen kültéri gépészet megszüntetésével, a kollégium irodái kerültek elhelyezésre a homlokzat síkjától visszahúzva. Az irodai blokk és az előadóterem is közvetlenül kapcsolódik a visszahúzott épülettömeg körül kialakított tetőteraszhoz. A 4. emeleti bővítés könnyűszerkezettel készült, amely a lehető legkevésbé terheli az eredeti tartószerkezeti rendszert. A nagy üvegfelületekkel határolt helyiségekből festői kilátás nyílik a Gellérthegy irányába. Az épület asszimmetrikus középfolyosóira két oldalt felfűzve kaptak helyet a lakóhelyiségek. A szélesebb, kert felé néző traktusban egyszemélyes, míg a keskenyebb délnyugati oldalon két fős, saját fürdőszobával felszerelt szobák találhatók. Az épületben összesen 55 fő elhelyezése biztosított, egy szoba akadálymentes kialakítású.
A lakószobák a teljes homlokzaton végigfutó új, falazott parapetes alumínium sáv-nyílászárókat kaptak. Ez a homlokzati rendszer az eredeti homlokzatosztás arányrendszerét és karakterét követi, a lehető legtöbb természetes fényt biztosítva. A homlokzatképzésben is könnyen megkülönböztethető a privát zónák és a közösségi terek struktúrája. A karakteres lépcsőházi blokk üvegdobozát filigrán aluprofilos függönyfal teszi még attraktívabbá. A negyedik emeleti bővítés áttörtebb hatást kelt, itt az acél tartószerkezetek, fémlemez burkolatok és a nagy, összefüggő üvegfelületek dominálnak.
Az épületet már eredeti állapotában is intenzív zöld környezet vette körül, ennek megtartása kiemelten fontos szerepet játszott a tájépítészeti koncepcióban. A telken a kollégisták igényeit kielégítő, többfunkciós zöldfelületet hoztak létre.
Helyszín: Budapest XI. Aga utca 6.
Átadás éve: 2024
Építészek: PESCHKA Alfréd, ÖCSI Gabriella DLA
Építész munkatársak: LIBERTINY Anna, MOLNÁR Tibor József, SZABÓ László (DOB60 Építészek Kft),
Tartószerkezetek: VÁCZI Péter, DOBRÁTER Béla (Dobráter Bt.)
Épületvillamosság: RITZL András, MÁRAMAROSI András, GÁSPÁR Péter (GSTR Kft.), HARMATH László (IQ Kft.)
Épületgépészet: SZAKÁL Szilárd, RÉTI János, VIRÁG Zoltán (Duoplan Kft.)
Épületszerkezetek: HORVÁTH László (Estrad Építésziroda Bt.)
Tájépítészek: MOHÁCSI Sándor, BALOGH Fanni (S73 Kft.)
Terület: 1.575 m2