Építész: MAROSI Miklós
Kevés építésznek adatik meg az a lehetőség, hogy mintegy negyven esztendőn át egy létesítmény minden fejlesztését maga tervezhesse. A Kecskeméti Gyógyintézeti Központ egy több évtizeden át tartó építési folyamat végeredménye, amelynek során a tervező minden tervfázisban igyekezett megőrizni a kórház egységes építészeti megjelenését. A hajdani mocsár helyén ma már egy városrész méretű kórházkomplexum működik, mely még további fejlesztések befogadására képes tartalékterülettel is rendelkezik.
A kecskeméti kórház Nyíri úti telephelye 1980 decemberében készült el, de a kórház bizonyos részlegei továbbra is a korábbi, bővítésre alkalmatlan Izsáki úti telephelyen maradtak. A következő három és fél évtized alatt a Nyíri úti telephely folyamatosan új funkciókkal bővült, megépült a megyei mentőállomás, a gazdasági igazgatóság, raktárak és garázsépületek, az új megyei szakorvosi rendelő és egy úgynevezett hotelszárny is.
Az utolsó fejlesztés során a hotelépület előtt húzódó út kert felőli oldalán, egy T alaprajzú, részben alápincézett, földszint + négyemeletes épületben helyezték el az anya-gyermek, illetve a szív- és érrendszeri központot, a tüdőbelgyógyászatot, valamint a fül-orr-gégészetet. A hotelépület előtti gyalogos sétány fölött, az első emelet magasságában épült meg az új központi előcsarnok, ahonnan a kórházkomplexum minden épülete fedett-zárt útvonalon elérhető. Az ide való feljutást a főporta közeléből induló, acél-üveg szerkezetű új építmény mozgójárdája biztosítja. A mozgássérültek felvonóval juthatnak az előcsarnokba. Az épület első és második emeletére, a képalkotó diagnosztikai egységek korszerűsítésének keretében, új digitális röntgenek és új MR-berendezések kerültek. Az Izsáki útról a szakorvosi rendelőintézet újonnan megépített harmadik emeletére költözött a citodiagnosztikai részleg, és ide került az izotóplaboratórium, az EEG- és ultrahangvizsgáló, a digitális röntgen, valamint a vér- és vizeletvizsgálati laboratórium. Az így megnövelt épület teljeskörűen ki tudja szolgálni a járóbetegek diagnosztikai igényeit. A kórházkomplexum Nyíri úti főbejárati portaépülete, az előtér igényes, új főbejárati kapuzata méltó az intézmény rangjához.
Az 1980-as években, miniszteri utasításra, a frissen elkészült kecskeméti házgyár előregyártott vasbeton paneljeivel alakították ki az akkori homlokzatokat. Ezek kontrasztjaként viszont az új épületen nagy üvegfelületekkel megnyitott, jól hőszigetelt, napvédett homlokzatok készültek, amelyek a mai kor technikai színvonalát tükrözik. A döntően fehérre festett falú, világosszürke nyílászárókkal és a földszinti párkányzaton egy decens narancssárga sávval felélénkített épület jól illeszkedik a korábbi tömbök tömegébe, ritmusába. Minden kórterem és rendelő, hála a nagy üvegfelületeknek, a növényekkel teli parkra néz, nyugodt környezetével pszichésen is elősegítve a gyógyulás folyamatát. A főbejáratok átfogalmazása, a pihenőpadokkal kialakított, fásított sétányok, a külső-belső anyaghasználat és színvilág a betegbarát kialakítást, az időtállóságot, a középület jelentőségét kívánják felerősíteni és szolgálni.
Helyszín: Kecskemét, Nyíri út 38.
Átadás éve: 2014
Építész: MAROSI Miklós
Építész munkatársak: ÁCS István, SEBŐ István, PERNESZ Ágnes, RABIE Anisz
Belsőépítész: KERECSÉNYI Zsuzsa
Tájépítész: HAVASSY Gabriella
Terület: 24 213 m²