Építész: POTTYONDY Péter
Az 1960-as években épült szálloda felújítása és korszerűsítése több ütemben történt. Ennek főbb szakaszai az energetikai felújítás mellett az elavult belső terek korszerűsítése, az átfogó akadálymentesítés és az épület megjelenésének teljes építészeti újragondolása voltak, amely egy teljesen új karakterű, friss megjelenésű, épületfizikai szempontból jól működő homlokzatot eredményezett.
A Csángó András és munkatársai tervei alapján 1964-ben felépült Hotel Ifjúság többéves, változó sikerű működés után 1996-ban a Magyar Állam és az Európa Tanács közötti megállapodás nyomán vált az állam által fenntartott és az Európa Tanács által működtetett szálloda- és konferencia-központtá. 2004-ben már nem lehetett tovább halasztani az épület energetikai felújítását, általános korszerűsítését, ezért műszaki állapotvizsgálati dokumentáció készült. Az állapotvizsgálatra támaszkodva 2005-ben több ütemű épületfelújítás kezdődött, amelynek első eleme a homlokzat hőszigetelése és megjelenésének teljes építészeti újragondolása volt.
Az építésznek egyidejűleg kellett teljesítenie az épület hőszigetelő vakolatos felújítására vonatkozó minimális fenntartói szándékot és az európai színvonalú, friss megjelenésre vonatkozó üzemeltetői igényt. A költségkereten belül tartott korszerű megoldást az ipari és mezőgazdasági építészetben gyakorta használt fémlemez vértezetű szendvicspanel jelentette. Ezüstös fém színű hőszigetelő panel került az 1960-as évek 30 centiméter vastag, vakolt blokktégla fala elé kiszellőztetett légréssel, így jött létre az épület teljesen új karakterű, épületfizikai szempontból jól működő homlokzata. A korábbi drótüveg mellvédet az erkélyek elé állított, teljes szint magasságú, edzett üvegtáblák, pálcás korlátok és árnyékoló lamellák random módon komponált szövete váltotta fel.
Ezt több lépcsőben követte a szállodai szobaszintek belső rekonstrukciója. A szállodai szobák felújításakor nem változott azok rendje, mérete, csupán a folyosók és a szobabelsők évtizedes avultságát váltotta fel az új funkcióval összhangban lévő, az érvényes tűzvédelmi szabályokat követő belsőépítészeti kialakítás. Az európai elveknek megfelelően az egész épületre vonatkozóan érvényesíteni kellett a teljes körű akadálymentesség szempontjait. Ennek nyomán új mosdóhelyiségek, új hangosítási rendszer, új színezés és Braille-írásos információs rendszer, illetve akadálymentes szobák is kerültek az épületbe. Az építése idején Ybl-díjjal elismert, színvonalas épület az átalakítások során felfrissült, a minisztérium, az Európa Tanács és a tervezők sikeres együttműködése nyomán a rózsadombi környezetnek ma is méltó eleme.
Helyszín: Budapest II., Zivatar utca 1–3.
Átadás éve: 2011
Építész: POTTYONDY Péter
Építész munkatárs: WEIMPER Viktória
Belsőépítész: SCHINAGL Gábor
Terület: 4000 m2