Építészek: SKARDELLI György, BORBÉLY András
A szűk belvárosi utcában, különböző korú és stílusú lakó- és irodaházak közé beépített sportközpont szabadidős sportolási lehetőséget biztosít minden korosztály számára, emellett különböző rendezvények helyszíne lehet. Egyedi, kettős homlokzata elegendő természetes fényt juttat az egyfajta funkcionális hierarchia szerint kialakított, térszín alatti és fölötti épületszintekre.
Az új sportközpont egy szerkezeti károsodást szenvedett és ezért lebontásra ítélt lakóépület helyén épült Budapest történeti városmagjában, ahol az egységes városszövetet különböző korok különböző karakterű épületei alkotják. A sportközpont funkciója hiánypótló: a kerületi lakosok és a kerületben dolgozók szabadidős sportolása, pihenése és közösségi rendezvényei mellett a környező iskolák testnevelési foglalkozásai számára is teret biztosít; célközönségébe minden sportolni vágyó beletartozik, az óvodástól a nyugdíjas korú látogatóig.
A Vadász utca nagyon keskeny, szélessége alig haladja meg a 9 métert. A kedvezőtlen légtérarányból fakadóan a nap csak korlátozottan süt az épületekre. A sportközpont kettős homlokzata ezen a helyzeten segít: az épület hosszában az utca szélességét jelentősen, az utca szélességének harmadával megnöveli. Az épület funkcionális tereit határoló belső fal és a szomszédos házak homlokzati síkjával egyvonalban épült homlokzati üveg héj egy 3,40 m széles „fényudvart” zár közre, amely az első pinceszinttől az épület teljes magasságában végighúzódva az uszodatérbe is lejuttatja a természetes fényt. A belső falnak fontos merevítő szerepe van, sajátos, izomrostokat megjelenítő formálása az épületben folyó tevékenység mellett ezt is hangsúlyozza. A külső héj könnyed üveghomlokzat, amely átengedi a fényt a fényudvarba. Az üvegfelületen a homlokzati kiosztásnak megfelelő mezőkben beégetett szövegfelületek jelennek meg, bennük apró betűkkel folyamatosan írva az épület neve. Ez a textúra finoman osztja a homlokzati felületet, megtöri és megszűri az odaérkező fénysugarakat. A fényudvar két végfalába épített mászófalak tovább erősítik a megoldás egyediségét.
Az épület három fő funkcionális csoportból áll. A földszinten találhatók a közösségi terek: itt kapott helyet a recepció és a beléptetés, a büfé, a közönségforgalmi WC blokk, az előcsarnok és az azzal teljesen összenyitható multifunkcionális terek, amelyek különböző rendezvények helyszíneként használhatók. Az utca szinte befolyik az épületbe, adott program esetén a belső esemény is kihúzódhat az utcára. A „vizes” funkciók a terepszint alatt kaptak helyet, öt pinceszinten. A második pinceszinten található a medencetér a négypályás, 25 m-es medencével, fölötte épült meg a tanmedence, galériásan beúsztatva a medence légterébe. A medencetér alatt gépészeti és kiszolgáló szint következik, majd a negyedik pinceszinten az uszodai recepció, különböző öltözők, a wellness részleg, egy jakuzzi és egy termálvizes medence, illetve különböző típusú szaunák. A „száraz” funkciók a terepszint felett találhatók, négy emeleten. A nagyobb termek a fényudvar felől kapják a természetes megvilágítást. Az első emeleten különböző öltözők, egy elsősegély szoba, két masszázs szoba és két összenyitható multifunkcionális terem létesült. Fölötte található a tornaterem egy iskolai méretű kosárlabda pályával; a terem légterébe benyúló galérián kondicionáló egység lett kialakítva. A negyedik emeleten kapott helyet a legkorszerűbb gépekkel felszerelt fitness központ, egy belső udvarra is kihúzódva és a gépészeti helyiségek. Az épület tetőterasza járható burkolattal készült.
A Vadász utca teljesen átépült, forgalomkorlátozással, díszburkolattal és újonnan ültetett fasorral. Az utca burkolatában lenyomatként megjelenik a sportközpont belső homlokzati falának ornamentikus mintázata.
Helyszín: Budapest V., Vadász utca 30.
Átadás éve: 2020
Építészek: SKARDELLI György, BORBÉLY András
Alapterület: 3870 m2