Vezető építész: SKARDELLI György
A 2022. évi Kézilabda Európabajnokságra megépített új, 20 022 fő befogadására alkalmas multifunkcionális csarnokban minden terem sportág versenyei megrendezhetők, emellett koncertek, konferenciák, kiállítások, vásárok helyszíneként is működhet. Az épület homlokzata egyfajta izomrost analógia alapján készült, amelyet Michelangelo anatómiai grafikái ihlettek. Különleges megjelenését kiemeli a dinamikusan változó egyedi díszvilágítás az esti órákban.
Az MVM Dome a Ferencváros meghatározó pontján, a Népliget közvetlen közelében található. Az ovális alaprajzú, két irányban szimmetrikus épület hossztengelye merőleges az Üllői útra, amely a létesítmény megközelítésének fő iránya. Az épülettömeg egyenletesen bővül felfelé, minden vízszintes metszete az alaplenyomat koncentrikus, egyre nagyobb vetülete. Ez a szerkesztés, azon túl, hogy leköveti a belső funkcionális téralakulást, rendkívül dinamikus formát kölcsönöz az épületnek. Az épület főbejárata előtti gyülekezőteret fragmentumszerű tájépítészeti elemek, zöld kazetták tagolják. Parkolási lehetőség három felszíni parkolóterületen biztosított. Későbbi ütemekben egy csatlakozó bemelegítő csarnok és egy parkolóház egészíti majd ki a főépületet és a felszíni parkolás megszűnik.
A közönség, a sportolók/művészek, a személyzet és a beszállítói forgalom elkülönített bejáratokon, a földszinten érkezik az épületbe. Az északi főbejárati előcsarnokhoz kapcsolódva található a média központ és egy nagyobb multifunkciós terem, amelyek kisebb események megtartását is lehetővé teszik. A déli oldalon van az épület fogyasztóhelyeinek konyhabázisa, raktárak, gépészeti területek, valamint a különböző méretű öltözők sora. Az előcsarnokból lépcsőkön, mozgólépcsőkön és lifteken érhetők el a nézőtéri körüljáró szintek. A háromszintes nézőtér alsó, Sky-box és felső lelátóból áll, amelyek minden szinten teljesen körbe futnak az arénatérben, egységes, harmonikus lelátóképet mutatva. A lelátók mögött minden szinten a kiszolgáló funkciók találhatók (büfé, ruhatár, WC, elsősegély, gépészeti helyiségek). A küzdőtérhez legközelebb eső alsó lelátó több állásban, akár teljesen betolható, így tud megfelelni az épület a multifunkcionális rendeltetésnek. Ennek segítségével a küzdőtér kialakítása is rugalmasan változtatható. A létesítés apropóját adó kézilabda EB és egyéb teremsportok mellett a küzdőtér alkalmas minden más fedett térben megtartható eseményre is, legyen az extrém sport, bármilyen típusú koncert, vagy akár vizes esemény mobil medence telepítésével. A háromszintes lelátó felső két szintje előregyártott beton szerkezetű, a küzdőtérhez legközelebb eső alsó lelátórész soronként betolható széksorokkal kialakított speciális rácsos acélszerkezetű, alsó görgőkkel ellátva. A küzdőtér nagy szilárdságú, sima, keményített ipari padlószerkezet, amelyre a különböző sportágak speciális padlói minden külön kezelési eljárás nélkül telepíthetők. Belső „magja” a jeges sportágak kiszolgálásához kialakított, hűtőcső-hálózattal ellátott, többrétegű szerkezet.
A legnagyobb tervezői kihívást a többszöri áttervezés és az idővel való versenyfutás jelentette egészen az átadásig. Az épület felmenő szerkezete alapvetően előregyártott vasbeton kialakítású, hat, teljes magasságban végigmenő, monolit kialakítású lépcsőházi merevítő maggal. Az épület homlokzata 10 fokkal kifelé dől, a dőlt pillérek által meghatározott kiszögelésekre szerkesztett az íves vonalvezetésű, acél szerkezetű függönyfal rendszer. A teljes homlokzati felületen dinamikusan futó vonalak és mezők absztrakt leképezései az erőtől megfeszülő izomrostoknak. A „rostok” különböző árnyalatú porszórt alumínium lemezek formájában jelennek meg az egyrétegű függönyfal szerkezet felületén. Adott helyeken előbukkannak közülük az egyedi vonalvezetés által meghatározott üvegfelületek, biztosítva a bevilágítást és az épületből kilátást. Az esti órákban az izomrostok hálórendszerét rejtett RGBW LED világítás festi meg, esetenként különböző színekkel.
Helyszín: Budapest, IX. Üllői út 131.
Átadás éve: 2021
Vezető építész: SKARDELLI György
Létesítményfelelős: KELEMEN Bálint, BORBÉLY András
Építészek: BORBÉLY András, CSÍZY László, BORZSÁK Veronika, PETRI Dávid, OSZOLI Gellért, VARGA Noémi, BATA István, SZEGEDI Éva, RAB Sarolta, BODA István, JABUDENSZKY Dóra, MÉRAY-HORVÁTH Mercédesz, SKRABÁKNÉ NAGY Mariann, SKRABÁK Zoltán
Tartószerkezet felelős tervező/koordinátor: GURUBI Imre
Gépészet koordinátor: SZAKÁL Szilárd
Elektromos koordinátor: MÁRAMAROSI András, RITZL András
Belsőépítészek: SZOKOLYAI Gábor, HAJDÚ Gábor (MCXVI Építészműterem Kft)
Alapterület: 57 780 m2