Építész: MAROSI Miklós
A több, mint százéves épületben az Erzsébet körúti homlokzaton, annak első szerkezeti egységén és a báltermen kívül mindent elbontottak, majd újjáépítettek az eredeti tervek alapján, de a mai kor és a modern szállodaüzemeltetés által igényelt változtatásokkal. A régi-új szálloda nagyszerűen ötvözi a XIX. század fordulójának látványos külsőségeit a mai kor kényelmével és luxusával.
Az Erzsébet körút és a Hársfa utca között elhelyezkedő, 170 szobás Royal Szálló 1894 és 1896 között id. Ray Rezső tervei szerint épült és 1896-ban, mint Közép-Európa legnagyobb és legkorszerűbb szállodája nyílt meg a milleniumi kiállítás tehetős vendégei számára. Szobái és vendéglátó helyiségei a legjobbak közé tartoztak; írók, festők, zenészek, színészek, újságírók kedvenc törzshelyévé váltak. Vendégei között számos világhírű személyiség is előfordult. Báltermét 1915-ben átépítették és Royal Apolló moziként működött tovább. Az épületet 1945-ben bombatalálatok erősen megrongálták és az 1956-os forradalom leverésekor is súlyosan károsodott. A több éven át tartó helyreállítás során nagyarányú átalakításokat végeztek a szállodában, ekkor történt a cour d’ honneur-ök lezárása összekötő hidakkal. 1959-ben újra megnyitották a mozit, immár Vörös Csillag filmszínház néven, majd 1961-ben, 367 szobával a szállodát is, amely 1992-ig üzemelt. A szálloda értékesítésére 1997-ben került sor, a befektető kétfordulós nemzetközi tervpályázat alapján adott megbízást a tervezésre.
A tervezők a cour d’ honneur-ös körúti beépítési vonal eredeti karakterének visszaállítását irányozták elő. Az udvarokat lezáró tömör összekötő hidakat megszüntették; az átriumterek a tetőszinti lefedéseknek és transzparens üvegezésű utcai homlokzataiknak köszönhetően a szálloda szerves részeként integrálódtak. Az épület földszinti tere mintegy városi térként funkcionál, nemcsak a szállóvendégek, hanem bárki más számára is nyitva áll és vendéglátóegységek, üzletek sokféleségét kínálja. A körúti homlokzat közép-rizalitjának eredeti megoldású, francia stílusú tetőfelépítménye és oktogonális saroktornyai az eredeti állapot pontos rekonstrukciójával lettek újjáépítve. Az épület alaprajzi szervezése is a szálloda eredeti szisztémáját követi, 440 vendégszobával. A Hársfa utca mentén, az új, középfolyosós elrendezésű szállodai szárnyban jelentős mennyiségű új szobaegységet lehetett elhelyezni. A VIP szalon a körúti félemelet axisában létesült, ugyanezen főtengely legfelső szintjén található az elnöki lakosztály. A fedett átriumok izgalmas belső világot teremtenek, a zajos körút jól használható, békés belső szigeteivé váltak. Az elmúlt 100 év forgalmi fejlődése következtében a gépkocsi forgalmú főbejáratot a Hársfa utcában kellett kialakítani, így ez a korábban kevésbé díszített homlokzat is a körútival közel egyenértékű kialakítást kapott. A tömbbelsőre néző szobaegységek miatt a korábban igénytelen, esetleges udvari homlokzat rangosabb kiképzéssel készült. A szálloda a rekonstrukció után hosszú ideig Corinthia Grand Hotel Royal néven üzemelt.
A Hársfa utcai front átellenes oldalán megvásárolt két telek egyesített területén parkoló- és apartmanház létesült, amelyben a szálloda első emeleti bál- és konferencia-központjához szintben kapcsolódó kiállító- és rendezvénytermet is kialakítottak. Az utca fölött húzódó könnyed, zárt híd közvetlen kapcsolatot teremt a két épülettömb között.
2006-ban Royal Spa néven megnyílt a szálloda felújított fürdője is, amely mind a szállodából, mind az Erzsébet körútról megközelíthető. A korhű megjelenésű, de a legkorszerűbb fürdőtechnikával felszerelt létesítmény hozzájárul a szálloda rendkívüli népszerűségéhez és számos szakmai díjához.
Helyszín: Budapest VII., Erzsébet körút 43–49.
Átadás éve: 2002
Építész: MAROSI Miklós
Építész munkatársak: ÁCS István, NÉMETH Csaba, PANTÓ Gergely
Belsőépítészet: Joshua Judd GA Design International Ltd.
Terület: 44.900 m2