Építész: RADVÁNYI Katalin
A Soproni Egyetem Tudományos Központja, más néven a Ligneum Látogatóközpont komplex tudományos-turisztikai létesítmény. Fő funkciója, hogy egyedi és korszerű, kreatív módon mutassa be az erdőt, az erdő- és vadgazdálkodást, valamint a természetvédelem szakterületét, ezáltal népszerűsítve az egyetemet. Az épület építészeti kialakítása és kölcsönhatása a természeti környezettel több díjat kapott.
Az épület az akkor még Nyugat-Magyarországi Egyetemnek hívott intézmény területén, természetvédelmi övezetben, az egyetem védett arborétumában valósult meg, vagyis olyan helyszínen, ahol új létesítményt csak meglévő épület elbontása után, annak helyére lehet építeni. A Tudományos Központ az 1960-as évekig működött, romos szabadtéri uszoda helyén létesült. Az épület földszintből és galériaszintből áll, alatta pincével; két szint belmagasságú, kettős ragasztott fa vázszerkezete van, üveg homlokzati fallal határolva. A látogató a földszinten egy előcsarnok-fogadótérbe érkezik, amely egyben időszaki kiállító- és bemutatótérként is működik. Itt kapott helyet az információs pult és egy önálló jegyzetárusító helyiség is. Ebből az elosztó térből nyílik a két szint belmagasságú galériás kiállítótér, amely többféle lehetőséget biztosít különböző interaktív állomások elhelyezésére és rendezvények megtartására. Az előcsarnokot lépcső és lift köti össze a pince- és galériaszinttel. A pinceszinten egy oktató helyiség, egy vizesblokk, az épületet ellátó gépészeti tér és egy tároló-szertár lett kialakítva, ez utóbbi vitrines üvegfallal kapcsolódik az előtérhez.
A látogatóközpontban az erdőt és a fatermékeket bemutató interaktív tájékoztatók mellett az egyetem és a tudományos élet népszerűsítése is folyik, továbbá cél az is, hogy az egyetem területére érkező vendégek és a diákok megismerkedhessenek a környező védett botanikus kerttel és az egyetemen folyó kutatómunkával. A Tudományos Központ középület kategóriában elnyerte a 2013. évi Építőipari Nívódíjat. A Soproni Városszépítő Egyesület 2014-ben a Ligneum Látogatóközpontnak ítélte a Winkler Oszkár emléktáblát. Ez a díj azt jelzi, hogy az épület megjelenése és természeti környezetben való elhelyezkedése példamutató Sopron városának épületei között.
Helyszín: Sopron, Bajcsy-Zsilinszky utca 4.
Átadás éve: 2011
Építész: RADVÁNYI Katalin
Építész munkatárs: VARGHA Júlia
Belsőépítész: SCHINAGL Gábor
Tájépítész: HAVASSY Gabriella
Terület: 1008 m2