Építész: TIMA Zoltán, NÉMETH Tamás
A kórházterület központi részén épült, barátságos léptékű, új diagnosztikai tömb földalatti közlekedőkkel kapcsolódik a szomszédos pavilonokhoz. A fehér fémlemez burkolatú épület könnyen átlátható belső tereiben a természetes megvilágítást felülvilágítók és átriumok biztosítják. Tervezése során különös hangsúlyt kapott a meglévő növényzet védelme, az arborétum minőségű védett kert helyreállítása.
Az Erzsébet királyné nevét viselő kórház építése 1910-ben kezdődött el az akkori város szélén, egy forgalmas főút mellett, a győr–sopron–ebenfurti vasútvonal közvetlen közelében. Az 1990-es években történt komplett rekonstrukció során az aktív osztályok és a járóbeteg szakrendelések megújultak, a neurológia és a pszichiátria pedig új épületbe került. A kórházi berendezések fejlődésével egyre komolyabb szükség lett egy olyan, központi elhelyezkedésű diagnosztikai épületre, amely a pavilonokból föld alatti, zárt kapcsolattal elérhető. Erre alkalmas terület az V. számú, földszintes épület lebontása után jött létre, ahol a legfőbb kórházi épületek összekapcsolására jól szerkeszthető megoldások adódtak. A háromszintes új épület a diagnosztika centralizációját az alagsori szinten kialakított, fedett és zárt rendszerű közlekedőkkel oldja meg. Bár a főbejárati út nem ide vezet, az épület jól látható, gépkocsival és gyalogosan is könnyen megközelíthető.
Az épület eltolt, átlósan szimmetrikus szerkesztésű. A négy párhuzamos folyosóra szerveződő elrendezés jó alapképlet az egyes helyiségcsoportok megközelítésére, az alaprajz hatékonyságára. A világos aulában a betegirányító zóna és a büfé fogadja az érkezőket. A földszinten az intenzív forgalmú járóbeteg-rendelés és a diagnosztika található 28 szakrendelővel és a személyzeti helyiségekkel, míg az emeleten a neurológia és stroke osztály, illetve a gasztroenterológia kapott helyet, normál és akadálymentesített kórtermekkel. Az épület egy része alatt alagsori szint létesült, amelynek legfőbb funkciója a meglévő, szomszédos épületekkel való fedett és zárt kapcsolat megteremtése. Az alagsori szinten kaptak helyet a hulladéktárolók, az általános raktárak, az elektromos- és gépészeti helyiségek, valamint az öltözők is. Az épület derékszögű geometriájától független, ellipszoid formájú tetőszinti felépítmények a gépészeti berendezések optikai és akusztikai takarását szolgálják.
A földszinten a várók és az emeleti orvosi szobák természetes megvilágítását a szabályos rendben elhelyezkedő belső udvarok és átriumok biztosítják. A tervezett struktúra világos és jól áttekinthető, mind a külső, mind a belső anyaghasználat letisztult és egységes, segíti a sokszor szorongó emberek nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb kórházi tartózkodását. A homlokzaton és a belső tér közlekedőiben a fehér szín alkalmazása szintén ezt a célt szolgálja. A környező parkrész átépült, az utak, járdák és tereplépcsők az új épülethez kapcsolódnak. Az épület bejárata előtti nagy, burkolt terület a tűzoltók felvonulási igényeit is szolgálja, megközelítése lépcsőn és akadálymentesen is lehetséges.
Helyszín: Sopron, Győri út 15.
Átadás éve: 2015
Építész: TIMA Zoltán, NÉMETH Tamás
Építész munkatársak: TÖLGYESI Kaplony, STEIN Zoltán, MOLNÁR J. Tibor, RÁTI Orsolya, MÉLYKÚTI-PAPP Dóra, SZABÓ Máté
Belsőépítész: KERECSÉNYI Zsuzsa
Tájépítész: HAVASSY Gabriella
Terület: 6500 m²