Építész: PÁLYI Gábor
Három kórházi pályázat közös megvalósulásának köszönhetően az aktív ágyakat koncentráló, korszerű kialakítású és felszereltségű, jól működő épületegyüttes jött létre, összekapcsolva a tizenhét évvel korábban átadott pavilonnal. A felújított és az új épületrészek külső és belső megjelenése, a homlokzatok szabálytalan geometriája és élénk színű díszítő elemei összhangban vannak egymással.
Tatabányának régi vágya volt a városban három helyen, széttagoltan és gazdaságtalanul működő kórház koncentrálása egyetlen telephelyre. Ennek első fázisaként, az óvárosi kórház kiváltására, annak funkcióit átvéve épült meg a 200 ágyas új szülészet-nőgyógyászat pavilon a központi telephelyen. Ebben lettek elhelyezve a szülészeten és a nőgyógyászaton kívül a koraszülött osztály, a gyermekgyógyászat, a gyermek intenzív osztály, a fül-orr-gégeosztály és az ezekhez tartozó szakrendelések is. A négyemeletes épület a helyszíni adottságok, a megközelítési irányok és az elkülönített bejáratok miatt két egyenes, egymással 120 fokos szöget bezáró szárnyból és az azokat összekötő íves épülettömegből áll. Ebben az alaprajzban egyes tatabányaiak a város jól ismert szimbólumát, a turulmadarat vélték felfedezni. Az épület középpontjában a teljes épületmagasságot átfogó aulatér található. A két egyenes és az íves épületszárnyban elhelyezett ápolási egységek és funkcionális részlegek elkülönített belső kapcsolatokkal rendelkeznek, amelyeket nem zavar a látogatói és a szállítási forgalom. Az épület alagsorából alagút, második emeletéről zárt híd vezet át a szomszédos épületbe, amelyben diagnosztikai részlegek találhatók. Az egyszerű, vakolt, szürke-fehér homlokzatú tömbben az eredeti elképzelés szerint csak a középső, íves épülettömeg volt magastetős, míg az egyenes szárnyak lapos tetőt kaptak volna. A kiviteli tervezés során azonban megváltozott a tervezési program, így igazgatási és oktatási szárnyakkal, illetve tetőtérrel bővültek az egyenes épületrészek. Az egyenes szárnyak ápolási egységeiben kettő- és négyágyas szobák találhatók, előttük vizesblokkokkal. Az íves és egyenes szárnyak találkozásánál van az étkező-nappali tartózkodó, a nővérállomás és a nővér-teakonyha. A gyermekosztály nappali tartózkodójába tíz négyzetméteres, vidám, mázas kerámia falikép került, Zámbó Kornél festőművész alkotása. Az összes osztályra készültek hasonló művészi tervek, ezek kivitelezése azonban elmaradt. Belül a színek világosak, a fehér falfelületeket zöld és kék tónusok tarkítják, amelyek visszaköszönnek az ajtókon, az ablakokon és a burkolatokon is.
A kórházfejlesztés második üteme az új központi tömb létrehozása volt, három uniós pályázati projekt együtteseként. Az első pályázatban a már meglévő, Boross Zoltán (BVTV) által tervezett kórházi pavilon homlokzatának felújítása és energiaellátásának racionalizációja történt meg. Az új homlokzat úgy lett kialakítva, hogy idomulhasson a várható folytatáshoz. A második pályázatban két új szárnnyal bővült az épület, kiegészülve a meglévő szárnyak belső felújításával és átalakításával. A munkák érintették többek között a műtőt, az intenzív osztályt, a CT és az MR helyiségeit, illetve a röntgent. A harmadik pályázat a sürgősségi betegellátás feltételeinek a biztosítását jelentette. Ez a terület önállóan is jó ellátást tud biztosítani, de egyéb forgalmaktól elkülönített módon csatlakozik a műtő-, és intenzív részlegekhez is. Az egységhez új helikopter leszálló épült.
A sebészeti és belgyógyászati ellátást biztosító központi tömb koncentrált közlekedőblokkjából négy épületszárny nyílik, az emeleteken háromágyas betegszobákkal. A földszinten a betegfelvétel és a szakrendelések találhatók, az első emeleten műtő, intenzív és koronária őrző kapott helyet. A terepszintről síkban megközelíthető alagsorban új képalkotó diagnosztikai egység lett kialakítva, megközelítésében differenciált az ambuláns és a belső kórházi forgalom. Az ide telepített központi gyógyszertár látja el az összes osztályt. Az alagsori és a hídszerű, második emeleti közlekedő folyosók biztosítják az egymással szomszédos épületek együttműködését, zárt forgalmát.
Az ápolási egységek külső és belső megjelenésében az otthonosság érzetének a megteremtése és a gyógyítással együtt járó feszültségek oldása volt a meghatározó szempont. Ezt a célt szolgálja a homlokzat egyszerű fehér vakolata a szürke nyílászárókkal és azok szabálytalan geometriájával, valamint az élénk színű díszítő sávok alkalmazása. A belső színvilág világos, semleges és minden emeleten az adott funkcióhoz rendelt, erőteljes színekkel egészül ki.
Helyszín: Tatabánya, Dózsa György utca 77.
SZÜLÉSZETI–NŐGYÓGYÁSZATI PAVILON
Átadás éve: 1998
Építész: PÁLYI Gábor
Építész munkatársak: HAVRÁN Judit, KOVÁCS Sarolta
Belsőépítész: LÁNG Judit
Terület: 12 000 m²
KÖZPONTI TÖMB FELÚJÍTÁSA ÉS BŐVÍTÉSE
Átadás éve: 2015
Építészek: PÁLYI Gábor, VARGHA Júlia
Építész munkatárs: LABÁDI Zoltán
Belsőépítész: KERECSÉNYI Zsuzsa
Tájépítész: HAVASSY Gabriella
Terület: 12 000 m²