Építész: POTZNER Ferenc
Régi helyén, eredeti formájában újra áll a Főőrségi épület, a Stöckl lépcső és a Lovarda épülete. Átadásuk jelentős mérföldkő volt, ezek a Budai Várban folyó rekonstrukciós munkák sorában a teljes épületrekonstrukciók első megvalósult példái.
A török uralom alatt kifosztott, majd Buda visszafoglalása során romba dőlt királyi palota újjáépítése 1748-ban kezdődött el és számos leállás, átépítés és bővítés után, Hauszmann Alajos vezetésével 1905-re készült el a teljes komplexum. A második világháború alatt a terület komoly károkat szenvedett, a helyreállítások során pedig mindent elbontottak, ami a középkori maradványok bemutatásának az útjában állt. A Lovardát az ötvenes években, a Főőrség épületét és a Stöckl-lépcsőt 1971-ben bontották el, a fiatalabb generációk már a Palotanegyed torzó állapotához szoktak hozzá. Többéves koncepcióalkotás és előkészítés után, a Nemzeti Hauszmann Terv I. ütemének keretében kezdődött el az újraépítés 2016-ban, a kapcsolódó környezeti munkálatok várhatóan 2021 második felében fejeződnek be. Elmélyült kutatómunkát igényelt eredeti archív tervek, nagy felbontású archív fotók, valamint művészettörténeti kutatások felhasználásával a kiviteli tervek lehető legpontosabb kidolgozása. Sok esetben különböző analógiák alapján kellett korhű részleteket megtervezni.
A Főőrség épületén megjelenő valamennyi elem, minden oszlopfő, tagozat, timpanon és szobor az eredeti tervek és archív fotók alapján készült el: a románcementes téglafal, a kőfal, a szobrok, a falikarok, a nyílászárók és a rácsok mind autentikus visszaállításnak tekinthetők. Annak ellenére, hogy a mögöttes szerkezet korszerű, az új épület a hauszmanni kontúrt követi és a tetőforma is a régivel egyező. Az eredetileg is puritán belső térben konyha és vendéglátó tér lett kialakítva. A testőrírók, a felvilágosodás, a nyelvújítás szellemét az emeleten létrehozott kiállítás idézi meg. A különteremben háromdimenziós történelmi mozi várja majd a látogatókat. Új elem az épületen az a képzőművészeti igényességű bronzkapu, amely a Csikós udvarról a legalsó szintre, a régészeti térre nyílik. Domborművei a magyar történelem egyes fejezeteit ábrázolják.
A Királyi Lovarda nevének megfelelően pompás és fényűző épület volt, amely korhű részletekkel épült újjá. A nyitott fedélszék fafaragványai, a lámpák, a falikarok, a színes üvegablakok, a királyi és a zenekari páholyok ornamensei mind hozzájárulnak a belső tér eleganciájához. Az újjáépítés során az épület multifunkciós kialakítást kapott, szolgálja a lovas hagyományok ápolását, ugyanakkor egyéb rendezvények számára is optimális helyszín lehet. A lovaglócsarnok szerelt, tölgyfa padlóburkolata felszedhető, alatta húsz centiméter homokfeltöltés készíthető a lovas események idejére.
A Főőrség épülete és az Országos Széchenyi Könyvtár közötti részen, eredeti helyén épült újra a Stöckl-lépcső, ami összeköti a Hunyadi udvart a Csikós udvarral és eredeti helyére került vissza a felújított Lovát fékező csikós szobor.
Helyszín: Budapest I. Budai Várnegyed
Átadás éve: 2020
Építész: POTZNER Ferenc
Építész munkatársak: MAKAY András, PATAK Gergely, MIKLÓS Zsófia, DEICHLER Tímea, KÓRÓDY Márta, ŐRI Borbála, PROHÁSZKA Aurél, SOLTÉSZ László, TÓTH Balázs, VARGA Éva, BORBÉLY András, BOZSÓ Barna, DÁNYÁDI Sára, CSÓKA Attila Róbert
Főőrség terület: 670 m2
Lovarda terület: 840 m2
Stöckl lépcső területe: 100 m2