A Középülettervező Zrt. (KÖZTI) digitális tervezési munkáihoz a Nemetschek Csoport szoftvereit használja. Az innováció iránt elkötelezett építészirodában nagyléptékű projekteket terveznek a BIM használatával.
A magyar tervezők már jóval azelőtt elkezdtek az épületinformációs modellezéssel (Building Information Modeling/BIM) foglalkozni, mielőtt az elterjedt volna a szakmában. Az ikonikus Puskás Aréna megépítésével a KÖZTI egy újabb nagy lépést tett a digitális tervezés útján, olyan szoftverek használatával, mint az Allplan, a Graphisoft/Archicad és a Solibri.
A projekt léptéke, a 30 altervező cég több, mint 200 tervezővel, a 65 000 ülőhely, valamint a korábbi stadion épületszerkezetének megidézése az újban hatalmas adatmennyiséget és kihívást jelentett a KÖZTI-nek, valamint a projekt többi résztvevőjének. Egyértelműen kommunikálni, megosztani minden szükséges információt minden szakággal; biztosítani azt, hogy a tervezők céljai könnyen érthetők legyenek minden együttműködő számára – ezek voltak azok a kihívások, amelyeknek a szoftverek kiválasztásával eleget kellett tenni.
Az volt a cél, hogy a digitális munkamódszerek bevezetéssel a projekt sikeresebb legyen. Bár a BIM használata ennél a munkánál előírás volt, a tervezők dönthették el, milyen szoftvereket használnak. Ezt a demokratikus megoldást a KÖZTI először alkalmazta, és a választás a Nemetschek Csoport szoftvereire esett, mivel a gyakorlatai tapasztalataik szerint ezek kiemelkedtek a márkáik közötti erős szinergia és a zökkenőmentes párhuzamos használat tekintetében, innovációs eredményeikben és az open BIM támogatásában, valamint abban, hogy a megoldások az épület teljes élettartamát lefedték.
„A KÖZTI és a külső szerkezettervezők között folyamatos kapcsolattartásra volt szükség, mivel sok változást kellett gyorsan átvezetni; különösen akkor, amikor a projektet teljesen újra kellett tervezni részben költségvetési, részben szerkezeti kötöttségek miatt.”- mesélte Petri Dávid építész, a KÖZTI vezető BIM managere. Ezek a kötöttségek vezettek oda, hogy áttértek a 2D tervezésről a 3D modellezésre, amely megkönnyítette és pontosabbá tette a különböző szakágak modelljei között az ütközések ellenőrzését és a változások átvezetését a Nemetschek szoftvereinek segítségével. A vasalási terv Allplan-ban készült, a 3D modellek pedig a Graphisoft Archicad-jével; a modelleket a Solibri-vel fűzték össze és ellenőrizték, a megjelenítés a Graphisoft BIMx-szel történt.
„Sokat tanulunk az olyan ügyfelektől, mint a KÖZTI; abból, hogyan telepítik a szoftvert, hol adódnak esetleg problémáik, és milyen előnyük származik a használatból.”- mondta Várkonyi Viktor, a tervezési divízió vezérigazgatója, a Nemetschek Csoport igazgatóságának tagja. „A KÖZTI kiterjedt digitális szimulációkat készített a kezdeti felmérésektől a kiürítési terven át a lelátó kiviteli tervéig. Az utóbbival úgy állították be a meredekséget, hogy a teljes játéktér láthatósága optimális legyen. Ez jó példája annak, hogyan lehet maximálisan kihasználni a digitális munkában rejlő lehetőségeket.”
Miután megtapasztalta az open BIM és a 3D modellezés előnyeit, a KÖZTI úgy döntött, hogy teljes mértékben átáll a BIM használatára, függetlenül a projekt méretétől, vagy attól, szerepel-e az a megbízásban. A következő munkáikban, egy budapesti lakóépületnél, ahogy egy rehabilitált ipari területen 4000 lakás mellett irodák és kereskedelmi területek is létesültek, valamint egy budapesti sportközpontnál, amiben két úszómedence, egy fitnessközpont, wellness és spa területek, tetőterasz, továbbá egy előcsarnok és konferenciatermek találhatók, szintén következetesen alkalmazták az open BIM-et és a 3D modellezést. A funkciók sűrűsége miatt mindkét projektnél nagyfokú precizitásra volt szükség, különösen a gépészeti és elektromos rendszerek vonatkozásában. A korszerű, teljesen digitális munkamódszer segítségével ezt sokkal könnyebb volt biztosítani, köszönhetően a fokozott vizualizációnak, a nagyobb pontosságnak és a gördülékeny kommunikációnak.
Ami szükségszerűségnek indult, ma már a kiindulópont lett a KÖZTI valamennyi projekteknél, és az innováció útja itt még nem ér véget. A következő lépés a sztenderdek és munkafolyamatok meghatározása, finomítása az egyes projektekhez; új trendek átvétele, mint például a 3D- modellek a létesítménygazdálkodáshoz, a csapadékvíz elvezetésének modellezése, a tájépítés építészeti paraméterekkel és a passzív árnyékolás tervezése. A Nemetschek Csoport szoftverei segítenek a KÖZTI munkatársainak abban, hogy jobb eredményeket érjenek el és tovább formálják a világot.
A Nemetschek Csoportról
A Nemetschek Csoport élen jár az építész és mérnöki tervezés, kivitelezés és épületfenntartás digitális átalakításában. Intelligens szoftvereik lefedik egy épület vagy infrastrukturális projekt teljes élettartamát, és az ügyfeleket a digitalizált jövő felé vezetik. Mint ennek a területnek az egyik világszerte elismert, vezető cégcsoportja, a Nemetschek Csoport növeli az építési folyamatok minőségét és javítja a digitális munkát mindazoknál, akik az építési tevékenységben részt vesznek. Ügyfeleik hatékonyabban, takarékosabban és fenntartható módon tudnak épületeket tervezni, építeni és üzemeltetni. A hangsúly a nyílt sztenderdeken (open BIM) van. Portfóliójukban találhatók digitális megoldások a vizualizációhoz, 3D-modellezéshez és animáláshoz is. A Nemetschek Csoport 15 márkanév alatt futó innovatív termékeit ebben a négy felhasználóbarát szegmensben világszerte kb. hatmillióan használják. A csoport, amelyet Georg Nemetschek professzor alapított 1963-ban, ma több, mint 3000 szakembert alkalmaz. A cég részvényei 1999-ben kerültek piacra, a MDAX és a TecDAX jegyzi őket. A társaság 2020. évi bevétele 596 900 000 EUR volt, 172 300 000 EUR adózás előtti eredménnyel.