2025 nyarán kezdődik meg a budapesti Körszálló átfogó felújítása és átalakítása. A projekt célja, hogy az ikonikus épület új funkciót kapjon, és egyszerre váljon modern lakóépületté, miközben megőrzi építészeti értékeit – hangzott el a Szocmodern épületek hasznosítása elnevezésű konferencián. A KÖZTI számára különösen nagy jelentőséggel bír a budapesti Körszálló, hiszen az ikonikus épület eredeti tervei is itt készültek az 1960-as években.
Az 1967-ben átadott, kör alaprajzú szálloda Szrogh György építész munkája volt. Most, több mint fél évszázaddal később, a KÖZTI újra meghatározó szerepet kapott a Körszálló jövőjének alakításában. A tervezési munkálatokkal Tima Zoltán Ybl-díjas építészt és a KÖZTI-t bízták meg.
A KÖZTI számára ez a projekt nem csupán egy épület megújítását jelenti, hanem egy ikonikus épület továbbörökítését is, tisztelegve a magyar építészet hatvanas évekbeli munkája előtt, ugyanakkor a mai kor elvárásai és a jövőbeli funkció alapján megújítva azt.
A Szocmodern épületek hasznosítását vizsgáló konferencián a projektet Tima Zoltán, a KÖZTI tervezési igazgatója mutatta be, majd egy panelbeszélgetés keretein belül a fejlesztő, a tervező, illetve neves építészek részvételével vitatták meg a felmerülő kérdéseket. A konferencia célja az volt, hogy katalizálja a különböző szempontrendszerek közötti kommunikációt az építész, az ingatlanfejlesztői és a művészettörténész szakma között.
A tervek alapján a Körszálló átalakításával az eredeti tömegképzés és arányok megmaradnak, ahogy megmarad a sugárirányú pillér-rendszer, a markáns, tömör látszóbeton és a dél és nyugat felé nyíló nagy üvegezett felületek is, amelyek az épület sajátos karakterének fontos részei, akárcsak a homlokzat gyűrűs megjelenése. Jelentős előrelépés a régi épülethez képest, hogy az új Körszállót környezettudatosan tervezték meg, a gázt be sem vezetik, a hűtési és fűtési energiát talajszondák és hőszivattyúk biztosítják.
A tervek szerint az átalakítás után mintegy ötven lakás, valamint irodák kapnak helyet az épületben, emellett fitneszlétesítmény is létesül. A felújítás részeként nemcsak maga az épület, hanem annak közvetlen környezete is megújul: a jelenlegi parkoló helyén nyilvános park kap helyet, és a Lorántffy Zsuzsanna lépcső is megújul. A kivitelezési munkálatok várhatóan 2027 harmadik negyedévében fejeződnek be.