Nemrégiben egy újabb elismerésben, a BigSEE Nemzetközi Építészeti Díjban részesült a szádvári romkonzerválás. Magyarország egyik legnagyobb alapterületű vára az Aggteleki-karszt egyik csúcsán található. Az egykori erődítmény 2006 óta példamutató értékmentő munkák színhelye: a Szádvárért Baráti Kör évente többször megrendezi a vármentő napokat és vármentő hetet, ahol önkéntesek bozótot vágnak, régészeti feltárásokon vesznek részt. A vár értékmentésében a KÖZTI projektvezető építésze, Kelemen Bálint is évek óta részt vesz.
Egy-egy elismerés kapcsán mindig jó visszatekinteni a fontosabb mérföldkövekre: Szádvár életében például egy fontos előrelépés volt, amikor a projekt bekerült a Nemzeti Kastély és Nemzeti Várprogramba. Ennek keretében alapvető célkitűzés volt a látogathatóság biztosítása a vár minél teljesebb bejárhatóságával és az Alsóvár ismertté tételével. A konzervált falak volumene mintegy megháromszorozódott, örökségvédelmi szempontból fontos objektumokat sikerült megmenteni a pusztulástól. Egyúttal fedett kőtárba került 26 darab, eddig a vár területén szétszórva heverő külön értéket képviselő nagyméretű, közel féltonnás faragott kőelem.
A vár „láthatóvá tételében” sokan sokféleképpen vesznek részt, például Fürjes János, történelem–informatika szakos pedagógus, akinek a várak feltérképezése tartozik a hobbijai közé. Várkutató szakkörével előszeretettel használják a legújabb technikai vívmányokat, drónokat, 360 fokos gömbkamerákat, 3D-s építőipari programokkal mutatják be, hogyan nézhettek ki a letűnt korok épületei, például milyen lehetett egykor Szádvár.
https://castrum3d.hu/gombpanorama/Szadvar/app-files/index.html?fbclid=IwAR3azK__xA5hX1qh3HRLV7xeoWVjpV-jNt5bpGiF_y-HYRnJXSIjwt28-eU
Mit rejt még Szádvár fellegvára? Hogy fest Magyarország leghosszabb egybefüggő tereplépcsője? Az építészeti koncepcióról bővebben és Szádvár további különlegességeinek megismeréséért az Architextúra korábbi műsorára érdemes kattintani.
https://www.youtube.com/watch?v=b0TRvy_pNfs&t=24s