A KÖZTI utóbbi 50 évének meghatározó építésze, a tavaly októberben elhunyt Marosi Miklós jelentősebb kórházépületeit az Építészfórum két részben mutatta be áprilisban. 1972-ben Miklós két kollégánkkal karöltve megnyerte a KÖZTI-ben lebonyolított kórháztervezési házi pályázatot.
Az összeállításból kiderül, hogy Miklós első kórházépületeiben később ennek tanulságait alkalmazta, s a terület egyik legkiemelkedőbb hazai alkotója lett: „ugyanakkor nem maradt a műfaj foglya és a kórházépítés révén megtanulta, hogy a középülettervezés alapja a funkcióelemzés, a logisztikai rendszer tisztázása.”
Marosi Miklós a hazai középület-tervezés kiemelkedő alkotója, a magyarországi építész-közélet meghatározó személyisége is volt. A kortárs kórházépítészet mellett a szállodatervezésben is egyedi hangvételű munkáival, az adott helyhez és igényekhez példamutató rugalmassággal, ugyanakkor szellemes megoldásokkal viszonyuló tervezői magatartásával a hazai építészeti paletta egyik legegyénibb alkotójaként tartják számon.
Götz Eszter (A Marosi Miklós építészete című kötet szerzőjének) írásában a teljesség igénye nélkül mutatja be Miklós kiemelkedő kórházépületeit és terveit. Szó van az összeállításban a Kecskeméti kórházról, Szegedi Orvostudományi Egyetemről, Nyírő Gyula Kórházról, Uzsoki utcai kórházról, Nyírő Gyula Kórházról, Medical Care Nephrológiai Centrumról és külföldi kórháztervekről is.
A kétrészes anyag az alábbi linkeken érhető el:
https://epiteszforum.hu/emberi-banasmod–marosi-miklos-korhazepiteszete-i
https://epiteszforum.hu/emberi-banasmod–marosi-miklos-korhazepiteszete-ii