Oszoli Gellért építész családból származik. 2018 óta dolgozik a KÖZTI-nél. Tagja a KÖZTI újság szerkesztőségének, a Kávészünetnek, melyben a szakmai cikkek mellett közéleti témákkal is foglalkozhat. Gellért tiszteli a hagyományokat és büszke rá, hogy egy ilyen múltú cégnél dolgozhat. KÖZTI75 jubileumi interjúnk következik.
Mi és mikor hozott a KÖZTI-be?
Az egyetemi szakmai gyakorlatomra jelentkeztem Skardelli György stúdiójába 2017 nyarán. Gyuri akkor megkérdezte, hogy tudok-e Archicadezni majd egy hónappal később már a Puskás Aréna kiviteli tervén dolgozhattam. Diploma után gyorsan jöttem is vissza, nehogy lemaradjak az átadóról, így alakult, hogy 2018 szeptembere óta KÖZTI-s vagyok.
Mit tudtál a KÖZTI-ről mielőtt idekerültél?
Egyetem alatt nem sokat, hogy őszinte legyek, de más irodákról se nagyon. Aztán Édesapámat (aki szintén építész) kértem, hogy mutasson kortárs magyar irodákat, mert csak a külföldieket követtem akkoriban. Több közül ekkor tetszett meg a KÖZTI és a projektek, melyek a honlapon voltak. Majd pont, amikor kezdtem a gyakornokságot megjelent a Forbes magazinban egy cikk Tima Zoltánról és a KÖZTI-ről, amit nagyon menőnek tartottam.
Van “KÖZTI feeling”?
Persze, hogy van! Az emberek hozzáállása a munkához, a profi környezet, a kiülős ebédek a Kolosy téren, kávé a kerti cseresznyefa alatt, nekem ezek mind a „feeling” részei.
Kiknek ajánlanád a KÖZTI-t ismerőseid közül?
Elsősorban az építész ismerőseimnek ajánlanám, orvosként azért nehezebb itt boldogulni… Viccet félre téve annak, aki szeretne nagyléptékű, kiemelt projekteken dolgozni – azzal együtt, hogy koncepcióalkotás vagy az utolsó szerkezeti megoldás kirajzolása a feladat éppen.
A KÖZTI büszke a hagyományaira. A fiataloknak általában ez menyire fontos?
Tisztelem a hagyományokat, büszke érzéssel tölt el, hogy egy ilyen múltú cégnél dolgozhatok. Mindazonáltal fontos, hogy az új dolgokra is nyitottak legyünk. Ez a mi generációnk feladata, hogy mai legyen a cég, a meglévő hagyományok megtartása mellett.
Fontosnak tartod a 75. évforduló megünneplését? Te hogyan ünnepelnél 25 év múlva?
Ünnepelni mindig fontos, főleg, ha egy ilyen cég, ekkora mérföldkövéről van szó. A rengeteg befektetett munka, a megépült házak és minden múltbéli- és jelenlegi kolléga életútja az, amit ez a 75-ös szám jelent. Erre azért érdemes koccintani egyet.
25 év múlva remélem, ugyanilyen vidámsággal ünnepelnék, de valószínűleg szolidabb táncmozdulatokkal.
Megvan neked a KÖZTI’66 könyv? Sorolj fel 5 számodra érdekes épületet az elmúlt 75 évből.
Természetesen megvan, nem kis darab. Az első kötetből az Avasi Tv-torony és kilátó (tervezők: Hofer Miklós, Vörös György) amit nagyon érdekesnek és vagánynak tartok, máig egy emblematikus épület. Sajnos még élőben nem láttam, de úgy tudom most fel is újították. Az export munkák közül a Tenesi középiskola, (Algéria, tervező: Boór Zoltán) mely az ottani klímára reagálva, egy nagyon tiszta megjelenésű épület lett. Amikor a megvételt nyert pécsi pályázaton dolgoztunk a projektszobában, sokat néztem a falon lévő nagy képet erről az épületről. Az újabbak közül már kicsit személyesebbek az élmények, nagyon szeretek a Várkert Bazárban sétálni (tervezők: Potzner Ferenc, Pottyondy Péter, Potzner Ádám, Szabó Orsolya). A várba, ha tehetem mindig ezen keresztül megyek fel. Külföldi utaknál az élmény már a Budapesti Skycourtban elkezdődik (tervező: Tima Zoltán), a foodcourton szálldogáló kismadarakkal és ha úgy van, egy jó útisörrel. Ötödiknek az MVM Dome-ot mondanám melyen az elejétől a végéig dolgoztam én is, az akkori Skardelli stúdió összes tagjával.
Az építészeten kívül mivel foglalkozol még szívesen?
Tagja vagyok a KÖZTI újság szerkesztőségének, a Kávészünetnek, melyben a szakmai cikkek mellett közéleti témákkal is foglalkozunk. Közel másfél éve járok falat mászni és néha még a KÖZTI-s focin is labdába rúgok. Szeretek mászkálni a városban, nézni, hogy éppen mi épül.
Vannak a KÖZTI jövőjével kapcsolatos elképzeléseid vagy elvárásaid?
Szerintem jó irányba haladunk, egyre több közösségi és szakmai esemény van. Amire figyelni kell, hogy nyíltan kommunikáljunk egymással, munkahelyen és azon kívül is. Remélem, sok kiemelkedő munkán lesz még lehetőség dolgozni!