Több mint fél éve Smaraglay Gábor a KÖZTI ügyvezető igazgatója, azonban nem túlzás azt állítani, hogy Gábor a vállalatot kívülről és belülről egyaránt jól ismeri, hisz jogászként évek óta részt vett a KÖZTI ügyeinek menedzselésében. Jótanácsért sem kell messzire mennie, hisz édesapját váltotta az igazgatói poszton. Félévértékelő, „emberközelbe hozó” interjú.
Kivételes helyzetből ismered a céget, mondhatjuk, hogy a KÖZTI-ben nőttél fel.
Édesapám a születésem évében, 1979-ben kezdett itt dolgozni és innen ment nyugdíjba tavaly. A család mellett az életében meghatározó szerepet játszott a vállalat, ezért számomra is fontos mintává vált a KÖZTI, mint édesapám első számú és egyetlen munkahelye. Gyerekként a szüleimmel részt vettem a céges rendezvényeken és aztán felnőttként is ide vezetett vissza az utam. Jogászként 10 éve kezdtünk együttműködni a KÖZTI-vel. Ez idő alatt megismertem a céget, a projekteket, a belső kultúrát is.
Hogy élted meg az első félévet? Milyen a KÖZTI számodra most már belülről?
Nagyon pozitívak a tapasztalataim az első félév után, emberileg és szakmailag ugyanis olyan kimagasló közösség van a KÖZTI-nél, amelyre az ideérkezők is felfigyelnek. A kollégák jelentős részét már ismertem korábbról is, de ahogy telik az itt töltött idő mindenkit kezdek egy kicsit jobban megismerni, és tényleg nagyon jó a csapat. Már külsős ügyvédként dolgozva is a mindennapjaim része volt a KÖZTI, de így belülről nézve mégiscsak más egy kicsit. Úgy érzem, hogy a kollégák szeretik a munkájukat, örömmel dolgoznak a projekteken, keresik a kihívásokat, az alkotási lehetőségeket, kreatív ötleteik vannak, rendkívül jól alkalmazkodnak a változásokhoz is, és ez a hozzáállás nagy érték, ez visz minket előre. Mindezek mellett pedig rendkívül szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen fantasztikus projekteken dolgozhatunk, ami mindannyiunknak jelentős motivációt jelent.
Azzal a céllal is érkeztem, hogy szeretném, ha a mai kor modern munkarendszeréhez igazodva még eredményesebbekké válhatnánk, megtartva az elmúlt 70 évben megszerzett karakterünket és piacvezető helyzetünket, minél nívósabb szakmai műhelyként működve. Az üzleti érdekek és a szakmai kihívások mellett ugyanakkor elengedhetetlenül fontos az is, hogy a munkatársak élhető, családias közegbe járjanak be dolgozni és alapvetően jól érezzék magukat ott, ahol a mindennapjaik többségét eltöltik.
Édesapád is szolgált jótanácsokkal?
Természetesen. Ő is mindig a kollégáink értékeit emelte ki, meg azt, hogy mennyire fontos a kollégákkal való kommunikáció, a rájuk fordított figyelem, mert egy közösséget a tagjai működtetnek, így a közösségben lévő emberi kapcsolódásokkal és persze emberekkel foglalkozni kell. A saját életemből tudom, mennyire felemelő és megtartó érzés egy tartalmas közösségben létezni – így az üzleti és szakmai célokon túl a KÖZTI-t is ilyen helyként szeretném látni.
A szakmaiság fontos alapköve a legendás „mester és tanítványa” viszony is a KÖZTI-nél.
Igen, ezt nevezhetjük a KÖZTI egyik legfontosabb értékének. Az itt dolgozó nívós hazai és nemzetközi díjakkal rendelkező építészek a kezdetektől fogva megosztották szakmai tudásukat egymással és a fiatalabb generációval, a KÖZTI mindig is egy kiemelkedő színvonalú szakmai műhely volt. A pályakezdő fiatalok mindig tudták és biztosak lehettek abban, hogy itt megtanulhatják a szakma csínját-bínját és komoly építészekké válhatnak. Idővel aztán a régi tanítványokból új mesterek lettek, akik ugyancsak a tapasztalataik átadására, a minőség megőrzésére tették fel az életüket. A mai projektvezető építészek például édesapám nemzedékének a tanítványai, akik a legkiválóbb építészektől tanulhatták meg a szakma alapjait. A jövőben is kiemelt célunk, hogy ez az érték megmaradjon és a legfiatalabb korosztály is a lehető legnagyobb tudással felvértezve álljon a jelentkező szakmai kihívások előtt. Ez alapvető záloga a minőség fenntartásának és a piacvezető szerepünk megőrzésének.
Nyitva állnak a kapuitok a leendő tanítványok előtt.
Igen, folyamatosan várjuk friss diplomások jelentkezését is. A fiatalok a legjobbaktól tudják elsajátítani a szakma fortélyait, presztízs projekteken dolgozhatnak, és részévé válhatnak annak a fiatal építész csapatnak, akik nagyrésze itt nevelkedett. Folyamatos stratégiai célja is a cégnek, hogy saját nevelésű fiataljaink legyenek, hiszen tőlük pontosan tudjuk, hogy mit várhatunk. Látjuk a fejlődésüket és nálunk minden feltétel adott ahhoz, hogy kiváló építészekké válhassanak.
A szakmai ingerek mellett elengedhetetlen a feltöltődés is az eredményes munkavégzéshez.
A munkám általában nem ér véget azzal, hogy kilépek az irodából, rengeteg olyan kérdés van, ami az embert folyamatosan foglalkoztatja. Ebből adódóan igazán az tud kikapcsolni és feltölteni, ami tényleges jelenlétet és figyelmet igényel. Ilyen például a gyermekeimmel való játék vagy foci a barátokkal, de nagyon szeretek síelni, biciklizni, valójában bármit sportolni, túrázni, és utazni is. Leginkább az aktív pihenést szeretem.
A magánéletedben mire vagy a legbüszkébb?
A családomra. A feleségemmel több mint 20 éve alkotunk egy párt és több mint 15 éve vagyunk házasok. Két kisgyermekünk van: egy 10 éves kisfiú és egy 6 éves kislány. Olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a nagy családjainknak köszönhetően a gyerekeknek sok unokatestvére van. A feleségemnek 3 nővére van, nekem pedig 3 öcsém és elég intenzíven tartjuk a kapcsolatot egymással, ezért sok a közös programunk.
Katolikus családból származom, gyerekkoromtól kezdve járok katolikus közösségbe. Nagyon sok baráti kapcsolatom is innen fakad. A hit meghatározza a gondolkodásmódunkat, a családhoz, az emberekhez való viszonyulásunkat. Ez nekünk családilag is alapvető érték és a szakmai hozzáállásomhoz is ez adott mindig biztos hátteret.