2014-től dolgozik a KÖZTI-ben. Részt vett a Kecskeméti Intermodális csomópont, a GTC-White House irodaház, a Fertő Part fejlesztésében, valamint a Budapart BOG szálloda és irodaház tervezésében is. Jelenleg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új Campusának tervezési munkái kötik le. Rendhagyó interjú Márk Péter, projektvezető építésszel.
Márk Péter 2001-ben diplomázott a BME Építészmérnöki Karán. Fontosnak tartja a KÖZTI-hez vezető út korábbi állomásait is, ugyanis 2001–2014 között több tervezőirodában is dolgozott. Az egyetem befejezése után a Rév8 megbízásában, Bach Péter vezetésével több épület kapcsán részt vett a 8. kerület rehabilitációjában. 2004–2009-ig Turányi Gábor irodájában számos középület és társasház tervén dolgozott (MOM sportcsarnok, Simplon Udvar, Jazz Loft lakóépület), majd a következő 5 éves ciklust a Dick Sikkes, holland építész vezette Roeleveld-Sikkes építészirodában töltötte. Főleg városépítészeti feladatokon dolgozott, ebben az időszakban valósult meg Péter részvételével, az iroda tervei alapján a FiDo téri közösségi ház és park is.
Miért a KÖZTI?
8 és fél éve csatlakoztam a Köztihez, Tima Zoltán keresett projektvezető építészt a stúdiójába, én éppen munkahelyváltáson gondolkodtam. A 2000-es évek elején egy alkalommal már külsősként dolgoztunk Zoli egyik projektjén, akkor jó volt az együttműködés, ez volt a személyes előzménye a jelentkezésemnek.
Ezen felül a KÖZTI szakmai jelentősége, múltja mindenképpen erős hívószó volt, illetve kíváncsi voltam a nagyvállalati működési modellre is. Sok barátom, ismerősöm megfordult itt, az ő tapasztalataik, beszámolóik szintén inspirálóak voltak számomra.
Melyik korábbi vagy jelenlegi KÖZTI-s projekt fontos számodra? Miért?
Az éppen aktuális projekt mindig fontos, függetlenül a volumenétől. Meghatározza a napi működésem, irányítja a gondolataimat, sokszor munkaidőn kívül is. De ez szerintem sokunkkal így van. Jelenleg az Új Pázmány Campus projekten dolgozom, ez ráadásul az eddigi pályafutásom legnagyobb méretű és jelentőségű projektje. Egy egész városi tömb méretű épületegyüttes megtervezése a feladat, a kortárs építészeti tervezés mellett jelentős műemlékvédelmi és várostervezési vonatkozásokkal is foglalkozunk. Ennek megfelelően nagy a tervező csapat, a különböző szakterületek és a különálló épületek tervezése tapasztalt vezető tervezők irányításával zajlik. Projektvezetőként figyelemmel kell kísérnem a szerteágazó tervezési folyamatokat, ütemezni kell a tervezői csapat munkáját, priorizálni a teendőket. A Pázmány Campus projektet a komplexitása teszi különösen egyedivé, a fontossági sorrendben értelemszerűen elöl helyezkedik el ez a feladat.
Egy másik, már megépült példa a Váci úti White House irodaépület, melynek tervezését az engedélyezési tervek kezdetétől a használatba vételig projektvezetőként végig kísérhettem. Ennek a projektnek a jelentősége számomra éppen abban rejlik, hogy túl azon, hogy egy nagyon klassz irodaépületről van szó, a tervezési folyamat korai szakaszától a megvalósulásig a lehető legközelebb voltam a tervezési folyamatokhoz. Tima Zoli felelős tervezőként jegyzi az épületet, de bevont a különböző döntési helyzetekbe, stratégiailag fontos szituációkba; rengeteg tapasztalattal gazdagodtam ezáltal.
Melyik egykor élt (KÖZTI-s) építésszel találkoznál szívesen, és mit kérdeznél tőle?
Nagyon sok jó KÖZTI-s épület található országszerte, ezek tervezési, megvalósulási folyamatát szívesen meghallgatnám a „szerzőtől”. Ezek közül a Budapest, 14. kerületi épületeket emelném ki, ugyanis amikor 2014-ben csatlakoztam a KÖZTI-hez még Zuglóban laktunk családommal. Számos KÖZTI-s épület található Zuglóban, ezeket az új munkahelyem miatt különösen érdeklődéssel figyeltem. Ilyenek például Zalaváry Lajos Nagyothallók Állami Intézete a Rákos patak mentén, Szrogh György Dózsa György úti MÉMOSZ székháza vagy Kiss István Postás sport telepi épületegyüttese.
Van/volt mestered? Kitől tanultad a legtöbbet?
2004 és 2009 között a T2a építészirodában dolgoztam, ott Turányi Gábort klasszikus értelemben mesteremnek tekintettem, sokat beszélgettünk a projektekről, tanulságos időszak volt. Az elmúlt 8 és fél évben közvetlenül Tima Zoltán mellett dolgozhattam, akitől nagyon sokat tanulhatok a mai napig. Ugyanakkor ne feledjük, nagyon sokat lehet tanulni egymástól, egykori és jelenlegi kollégáktól, egy-egy szakmai beszélgetés, problémamegoldó ötletelés során. Mindig nyitottan állok ezekhez a helyzetekhez, abszolút meggyőzhető vagyok, befogadom az eltérő gondolatokat, ötleteket. Ez számomra egy állandó tanulási folyamat.
Mi az, ami fontos szakmai célod, ami szerepel a bakancslistádon?
Szakrális épület tervezésében szívesen részt vennék, illetve egy toronyház/felhőkarcoló projekt szintén érdekelne. Egyébként szeretnék távoli országokba eljutni. Itt hosszú a lista.
Mit üzennél a diploma előtt álló végzős építészhallgatóknak?
Egyetem alatt nem vettem részt külföldi ösztöndíjprogramban, és ezt a hiányosságaim közé sorolom. Úgy gondolom, hogy akinek lehetősége van, mindenképpen tanuljon külföldön, próbáljon szerencsét külföldi építészirodában (mielőtt csatlakozik a KÖZTI-hez…?).
Mivel foglalkoznál legszívesebben, ha nem az lenne a munkád, ami most?
Ha váltani kellene, akkor is valamilyen kreatív, alkotó tevékenységet választanék. Érdekel a bútortervezés, kisebb faépítmények tervezése és kivitelezése. Ettől a „világtól” teljesen különböző tevékenységet azt hiszem csak úgy tudnék elképzelni, ha kényszerítenének rá…
Mi tud leginkább feltölteni?
Sport, grillezés, családi programok, szeretek rajzolni, gitározni.
Mi az, amit a legtöbb ember nem tud rólad (viszont szívesen elárulnád)?
Alapvetően nyitott, érdeklődő ember vagyok, szerintem jól ismernek a kollégák, szívesen beszélek a hobbijaimról, szabadidős terveimről, nem tudnék említeni semmi meglepőt…
Mit csinálnál, ha 3 napra bezárnának a (kollégák nélküli) KÖZTI-be?
Rendezném a postafiókomat…ezzel elég sok idő elmenne…?