Szikora Nóra 2019 óta dolgozik a KÖZTI-ben. Először az egyetemen hallott a cégről és arról a számos remek épületről és neves, elismert építészről, akik a KÖZTI-hez köthetőek. Szikora Nóra büszke a hagyományokra, és fontosnak tartja, hogy legyenek mérföldkövek egy cég életében. KÖZTI75 jubileumi interjúnk következik.
Mi és mikor hozott a KÖZTI-be?
Mondhatni, hogy egy szerencsés véletlennek köszönhetően kerültem a KÖZTI-be. 2019 júniusában diplomáztam a BME-n a Középülettervezési Tanszéken, ahol a diploma zsűrinek tagja volt Tima Zoltán is. A védés után gratulált a tervemhez és felajánlotta, hogy csatlakozzak a KÖZTI csapatához. Így 2019. októberétől a KÖZTI munkatársa vagyok.
Mit tudtál a KÖZTI-ről mielőtt idekerültél?
Elsőként az egyetemen hallottam a KÖZTI-ről. Számos remek épület és neves, elismert építész kötődik a KÖZTI-hez, és tanáraink közül is sokan megfordultak itt. Már akkor példaértékűnek tartottam azt a szellemi, alkotói közeget, amit a KÖZTI képvisel. Bevallom, egy kicsit félve jelentkeztem, hiszen friss diplomával, pályakezdőként nem tudtam elképzelni, hogy fogom megállni itt a helyemet. De hamar kiderült, hogy mindenki számára van feladat, és azóta is örülök, hogy a csapat részese lehetek.
Van “KÖZTI feeling”?
Számomra a “KÖZTI feeling” azt jelenti, hogy bárkitől tudok segítséget kérni akár szakmai kérdésben, vagy ha a hétvégi programról lenne szó 😊 A mindennapi munka mellett szerveződnek szakmai, közösségi programok, kirándulások, sportesemények, ahol a legtöbben szívesen veszünk részt. Így a szakmai-munkatársi kapcsolatok mellett kialakulnak jó barátságok is.
Kiknek ajánlanád a KÖZTI-t ismerőseid közül?
Mindenkinek ajánlom, aki szeretne egy fiatalos, motivált csapat tagja lenni, aki kész szakmailag fejlődni, és nyitott az új dolgokra.
A KÖZTI büszke a hagyományaira. A fiataloknak általában ez menyire fontos?
Szerintem fontos, hiszen a hagyományoknak közösségmegtartó ereje van. Az évek során lehet, hogy kicsit átalakulnak, igazodnak a jelenkor igényeihez, de jó, ha vannak mérföldkövek egy cég életében. Ehhez egy remek kezdeményezés a KV szünet kiadvány, ami – akár csak az egykori OPEION – megjelent a KÖZTI életében.
Fontosnak tartod a 75. évforduló megünneplését? Te hogyan ünnepelnél 25 év múlva?
25 év hosszú idő, ezalatt remélem, hogy számos projektben lesz még részem. Szívesen nézném vissza az elmúlt időszak munkáit, pályázati anyagait. A kiadvány szerkesztés jó ötletnek tűnik, csakúgy, mint a KÖZTI’66 folytatása. Jó alkalom lenne meglátogatni a megvalósult épületeket a tervezőkkel együtt. A szakmai élet mellett fontosnak tartom bemutatni a KÖZTI mindennapjait és a közösséget. Az építészet mellett hangsúlyt fektetnék a társadalmi felelősségvállalásra, akár önkénteskedés formájában.
Megvan neked a KÖZTI’66 könyv? Sorolj fel 5 számodra érdekes épületet az elmúlt 75 évből!
Budapesten belül a legjobban a budai várnegyedet szeretem. Így innen kiemelném Jánossy György Tóth Árpád sétány 27. lakóházát és a Dunai panoráma meghatározó elemét, a Pintér Béla által tervezett Hilton szállodát. És persze nem feledkezhetünk meg a Várkert bazárról, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra (Potzner Ferenc, Pottyondy Péter).
További példák:
Jászberényi fürdő (Zalavári Lajos)
Országház látogatóközpontja (Tima Zoltán, Németh Tamás)
White House irodaház (Tima Zoltán, Márk Péter)
Az építészeten kívül mivel foglalkozol még szívesen?
Szabadidőmben szeretek kreatívkodni, rajzolni, és fotózni. A sok irodában töltött nap után hétvégente szívesen töltődöm fel a természetben és szeretek új helyeket felfedezni.
Vannak a KÖZTI jövőjével kapcsolatos elképzeléseid vagy elvárásaid?
Visszatekintve a KÖZTI múltjára, a ’60-as-’70-es években számos terv készült és épület valósult meg külföldön. Ebben látok lehetőséget ma is, szívesen vennék részt külföldi pályázatok készítésében.