A világ 100 legveszélyeztetettebb műemléke közé tartozó Várkert Bazár rekonstrukcióját követően Budapest különleges atmoszférájú, kulturális központjává vált. Ybl Miklós neoreneszánsz stílusban megálmodott épületegyüttese egyidejűleg képes történelmi, kulturális és természet közeli élményt nyújtani. A Várkert Bazárról tervezőirodánk részéről Potzner Ferenc és Pottyondy Péter beszélt egy építészeti kisfilmsorozatban.
Eseménydús évszázadokról számolnának be a Várkert Bazár falai, ha tudnának beszélni. A nemzet építésze, Ybl Miklós álmodta meg az épület terveit az 1800-as évek derekán, melyek alapján 1883-ra készült el a neoreneszánsz épületegyüttes.
A Várkert Bazár számos itáliai reneszánsz épület hatását mutatta, de Ybl zsenialitását jelzi, hogy ezekből tökéletes harmóniát tudott teremteni, és a területen lévő középkori várfalakat is integrálni tudta a kerti együttesbe, a palota szintjére való feljutás útvonalaiba.
A Várkert Bazár kezdetben kereskedelmi célokat szolgált, majd itt működött a szocializmusban kultikus szórakozóhelynek számító Ifjúsági Park, aztán 30 éven át elhagyatottan állt.
A megújulás keretében az Ybl örökségét figyelembe vevő koncepció része volt, hogy a pótlásokat, az új dolgokat meg lehessen különböztetni az eredeti részektől, ezért ezek látszóbetonból, illetve a szabad téren a rozsdaszínű rozsdamentes acél corten lemezből készültek. A kortinafal alatti Szárazárokban kialakított szabadtéri színpad, a Vízhordó lépcső fedele, a gyilokjáróra vezető lift háza például újként került be és a KÖZTI terveinek köszönhetően született meg.
A Várkert Bazár sok különlegességgel büszkélkedhet: a felújított Triton-kút, az impozáns Lépcsőpavilont izgalmas lebegő lépcsősora, a szőregi rózsabokrok vagy a gyönyörű festett üvegkupola, vagy például a Róth Miksa műhelyében készült eredeti üvegtáblák.
Pottyondy Péterrel és Potzner Ferenccel készített beszélgetés az alábbi linken érhető el 8:05-17:03 között.
https://youtu.be/ebIpY4EPFIY